Reklama

Portal o energetyce

Polski rząd prowadzi rozmowy z Rosatomem na temat tranzytu energii elektrycznej z Obwodu Kaliningradzkiego?

Fot. Rosatom.ru
Fot. Rosatom.ru

”Istnieją pewne potencjalne projekty związane z połączeniami między Obwodem Kaliningradzkim a Polską i Niemcami, ale nadal toczy się dyskusja i nie mogę powiedzieć w tej chwili nic więcej”- powiedział zastępca dyrektora generalnego Rosatomu Kirył Komarow podczas brukselskiej konferencji dotyczącej energetyki jądrowej. O sprawie informuje agencja Interfax.






The Lithuania Tribune zareagowała na tą informację nagłówkiem o toczących się rozmowach w sprawie planowanego polsko- rosyjskiego połączenia elektroenergetycznego. Podkreśliła także, że cały projekt jest konkurentem planowanej elektrowni w Wisagini i przytoczyła wypowiedzi litewskich polityków, którzy do tej pory krytykowali powstanie bałtyckiej siłowni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim właśnie z powodu braku istniejących łączników, którymi można by sprzedawać prąd.

Przeczytaj również: Ukierunkowanie wszystkich mocy lobbingowych Rosji na budowę mostu elektroenergetycznego z Kaliningradem może nie być konieczne…

Wypowiedź Komarowa wygląda na zgrabną lobbystyczną próbę osadzenia eksportu rosyjskiej energii w ramach "obopólnej potrzeby budowy zrównoważonego systemu wymiany energetycznej między Rosją i UE". Co ciekawe nastąpiła ona bezpośrednio po oświadczeniu  doradcy Rosatomu Siergieja Bojarkina, który kusił Polskę tranzytowymi korzyściami prowokując nerwowe reakcje litewskiego operatora energetycznego Litgridu i prezydent Grybauskaite.

Zobacz także: Prezydent Grybauskaitė orędownikiem połączenia elektroenergetycznego ze Szwecją. Jak zareagują Rosjanie?

PSE Operator w grudniu poinformował Defence24.pl, że "możliwość budowy nowego połączenia z Obwodem Kaliningradzkim jest przedmiotem analiz. Analizy dotyczą zarówno aspektów technicznych, jak i formalno-prawnych w szczególności oceny możliwości, poziomu i horyzontu czasowego wprowadzenia mocy wraz z analizą różnych wariantów udostępniania zdolności przesyłowych na tym połączeniu". W marcu o wstępnych rozmowach dotyczących ewentualnej budowy mostu elektroenergetycznego z Kaliningradem pisał na swojej stronie poseł PO Andrzej Czerwiński. Dziś wydać już wyraźnie, że są one bardzo zaawansowane. Tymczasem rosyjskie propozycje są bardzo kontrowersyjne w kontekście planów budowy polskiej siłowni jądrowej.

Piotr A. Maciążek
Reklama

Komentarze

    Reklama