Ruszył montaż baterii w magazynie energii elektrycznej w Bystrej

21 czerwca 2019, 16:03
budowa_magazynu_przy_fw_bystra_01
Fot. www.energa.pl
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Budowa hybrydowego magazynu energii elektrycznej na farmie wiatrowej, należącej do spółki Energa Wytwarzanie, weszła w ostatnią fazę. Do Bystrej dotarły pierwsze kontenery z bateriami, stanowiącymi finalne wyposażenie magazynu. Magazyn BESS to największy obiekt tego typu w Polsce i jeden z większych na świecie.

Najpoważniejszym wyzwaniem dla producentów energii z wiatru, wody i słońca, jest jej magazynowanie w momencie, gdy powstaje jej nadmiar oraz wykorzystanie w godzinach szczytu zapotrzebowania na moc. Wyniki firm pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych są w dużym stopniu uzależnione od kaprysów pogodowych. Remedium na tego rodzaju ograniczenia są magazyny energii, których rozwój w ostatnich latach na całym świecie gwałtownie przyspieszył. Jeden z tego typu obiektów pod koniec 2019 roku zostanie oddany do eksploatacji na Farmie Wiatrowej Bystra, należącej do spółki Energa Wytwarzanie. Hybrydowy magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS), będący efektem polsko-japońskiego partnerstwa spółek Grupy Energa (Energa Wytwarzanie i Energa Operator), Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), Hitachi, Ltd. i Hitachi Chemical Co., Ltd. w dużym stopniu uniezależni procesy produkcji od nieprzewidywalnych uwarunkowań atmosferycznych.

Na ostatniej prostej

Zakończenie budowy hali, w której zainstalowane zostaną baterie, było jedną z ważniejszych faz inwestycji. Faza ta – zgodnie z harmonogramem - zakończyła się w połowie maja br. Obecnie rozpoczął się kluczowy etap – montaż zestawów baterii w hali magazynowej.

- Budowa hybrydowego magazynu energii w Bystrej weszła w ostatnie stadium – mówi Anna Dutkowska, Dyrektor Zarządzający Energa Wytwarzanie, odpowiedzialna za nadzór nad projektem. – Gotowa hala magazynowa ma powierzchnię 1200 m2. 29 maja br. dotarły do niej pierwsze wyprodukowane w Japonii zespoły baterii litowo-jonowych. Baterie kwasowo-ołowiowe VRLA trafią do nas w najbliższych dniach. Kolejnym etapem będzie zakończenie instalacji wszystkich akumulatorów i ich wyrównawcze doładowanie.

Kontenery z bateriami przybyły do Polski z Japonii drogą morską. Fracht z Kobe do portu w Gdańsku trwa sześć tygodni. Następnie, ciężarówkami transportowane są one na farmę wiatrową w Bystrej.

- Rozładowanie 75 kontenerów z bateriami to spore wyzwanie logistyczne – nie ukrywa Anna Dutkowska - Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw tych specjalistycznych urządzeń wymaga znacznego doświadczenia i zaangażowaniaobu stron realizujących projekt. Należało przewidzieć wszelkie możliwe ryzyka, i to zarówno na morzu, jak i podczas spedycji lądowej. Można powiedzieć, że z taką operacją logistyczną mamy do czynienia po raz pierwszy w naszej spółce.

 

Technologie przyszłości

Hybrydowy magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh. Po zakończeniu wszystkich prac montażowych nastąpi roczny okres testów zaprojektowanych funkcjonalności magazynu energii oraz realizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Hitachi systemu SPS (Special Protection Scheme), który ma pełnić funkcję automatyki odciążającej sieć elektroenergetyczną na wydzielonym obszarze KSE. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem efektywności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

Pomorski BESS nie jest pierwszym innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie magazynowania energii, którego Grupa Energa się podjęła. W roku 2016, w okolicach Pucka zbudowano magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Magazyn w Bystrej jest 18 razy większy. Oprócz rozmiarów, wyróżniać go będzie również poziom innowacyjności, która polega na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii w zakresie zarządzania produkcją i magazynowaniem energii. Najnowsza inwestycja spółki Energa Wytwarzaniestanowi element prototypowego systemu optymalizującego zarządzanie generacją wiatrową, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych.

- Zastosowanie na Farmie Wiatrowej Bystra magazynu energii elektrycznej pozwoli lepiej wykorzystać jej potencjał i podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej – mówi Piotr Meler, prezes zarządu spółki Energa Wytwarzanie. – Tego rodzaju magazyny mogą wkrótce stanowić znakomite rozwiązanie dla niestabilnej z natury rzeczy produkcji energii w OZE. Ze względu na fakt, że nasza spółka posiada istotne moce wytwórcze zielonej energii, technologie pozwalające ustabilizować poziom produkcji z tych źródeł znajdują się w centrum naszego zainteresowania. (Energa)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
spec
sobota, 22 czerwca 2019, 13:31

Farma wiatrowa Bystra ma moc 24 MW, a instalowany magazyn ma pojemność 27 MWh. Oznacza to, że przy wietrze ok. 15 m/s w nieco ponad godzinę ten magazyn zostanie zapełniony. To krótkie wyliczenie pokazuje, jak bezsensownym, głupim i przedrożonym pomysłem jest przechowywanie energii w formie elektrycznej, zamiast w formie energii potencjalnej (elektrownie szczytowo-pompowe) czy też chemicznej (w postaci wodoru, metanu, albo innych paliw).

Ecco
sobota, 22 czerwca 2019, 11:44

W niektórych gminach w Wielkiej Brytanii, panele słoneczne dostaje się od gminy za darmo! Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej tj. południowej ekspozycji dachu. Im więcej tym LEPIEJ. Właściciel dachu przestaje płacić za prąd, a nadmiarowe kilowaty zabiera gmina. Tam to gminy inwestują w OZE! U nas zaś państwo najnormalniej w świecie okrada właścicieli paneli "na dzień dobry" z 20% energii wyprodukowanej na prywatnych inwestycjach w OZE. Ot komuna rządzi!! Aha, do tego każe płacić słone opłaty eksploatacyjne. Tak się "wspiera" OZE w Polsce.

xd
piątek, 21 czerwca 2019, 20:46

czy są jakieś wiarygodne wyliczenia jaki koszt dla środowiska generuje produkcja tych ekologicznych rozwiązań i czy faktycznie stosując te rozwiązania mniej obciążamy środowisko niż używając "tradycyjnej" energii

P.M.
sobota, 22 czerwca 2019, 12:34

To tylko część prawdy o tzw. elektrowniach wiatrowych. Proponuję granty na badania naukowe na uczelniach wyższych na temat wpływu środowiskowego ww. urządzeń (przy okazji tematem pracy doktorskiej może być: „Zmiana środowiska naturalnego w wyniku uruchomienia elektrowni wiatrowych na znacznych obszarach szelfu bałtyckiego (vide półwysep Helski)”. Nie jest to czysta teoria, bowiem wielohektarowe „zagospodarowanie” tych terenów przybrzeżnych powoduje zamianę energii wiatru na energię mechaniczną w efekcie czego produkcję energii elektrycznej, co zmniejsza napowietrzenie kraju – nic w przyrodzie się nie dzieje się bez przyczyny i spowoduje: 1) Znaczne zmniejszenie napowietrzenia tych terenów. 2) Zmiany klimatyczne naszego kraju i zwiększy efektu cieplarniany. 3) Zanieczyszczenie środowiska z powodu produkcji zespołów do elektrowni wiatrowych (huty, zakłady produkcyjne, produkcja elementów - zespołów kompozytowych b. szkodliwa dla środowiska naturalnego itp.) w tym pośrednio zwiększy efektu cieplarniany. Mając powyższe na względzie, należy zadać pytanie: czy się zajmuje Polska nauka poza pracami zleconymi przez koncerny przemysłowo – polityczne ?. Czy nie powinna się zająć także czystą nauką - gdzie są te światłe umysły, których mentorami byli twórcy nowoczesnej nauki.

Tweets Energetyka24