Rosja zaktualizuje strategię energetyczną. Olbrzymie nakłady na inwestycje

30 lipca 2015, 11:51

Aleksander Nowak poinformował, że przed końcem grudnia br. zostanie zaktualizowana ,,Strategia Energetyczna Federacji Rosyjskiej do roku 2035”. Zmiany mają być dostosowane do prognoz makroekonomicznych oraz możliwości budżetowych kraju. Dokument zakłada, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat łączne nakłady na inwestycje wyniosą ok. 2,5 biliona dolarów.

W Rosji jest to jeden z najważniejszych dokumentów tego typu. Określa priorytety długoterminowej polityki energetycznej państwa oraz mechanizmy ich realizacji – obejmujące m.in. politykę fiskalną, legislacyjną oraz celną. Projekt, który zaprezentował Aleksander Nowak zawiera szereg optymistycznych prognoz dotyczących przyszłości. Zakłada m.in. wzrost krajowej produkcji gazu z 640 mld m3 rocznie w chwili obecnej do około 850 – 880 mld m3 w roku 2035 oraz blisko sześciokrotne zwiększenie wolumenu produkowanego LNG – do 82 mld m3. Ministerstwo energetyki oczekuje również, że w tym okresie wzrośnie o 23% eksport ropy naftowej oraz udział surowca ze złóż trudnodostępnych i podmorskich w całości produkcji.

Choć powyższe wartości dotyczą prognoz długoterminowych, to warto pamiętać, że obecna kondycja rosyjskiego sektora wydobywczego nie należy do najlepszych. Jest to, przede wszystkim, skutek zachodnich sankcji, spadających cen ropy oraz spadku PKB i pogłębiającej się recesji. Tamtejsze firmy, z powodu utrudnień w dostępie do kapitału i technologii, zostały zmuszone do ograniczenia planowanych inwestycji lub wpadły w poważne tarapaty finansowe. W związku z tym osiągnięcie ambitnych celów, nakreślonych przez ministerstwo, będzie niezwykle trudnym zadaniem, którego z pewnością nie ułatwi ani polityka Unii Europejskiej zmierzająca do dywersyfikacji źródeł dostaw energii, ani zapowiadany powrót Iranu do grona państw-eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego.

(JK)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
muminek
czwartek, 30 lipca 2015, 15:31

ciekawe ile to trzeba wypić aby stworzyć coś takiego ...

gumis
sobota, 1 sierpnia 2015, 00:00

Budzet Rosji to okolo 200 mld.$ rocznie ,wszystkie firmy wydobywcze sa zadluzone na duzo wiecej niz wynosi ich wartosc rynkowa ,a do tego nie maja kasy nawet na splate odstek i oni w tej sytuacji chca rocznie inwestowac w linie przesylowe polowe ich budzetu?W az takie idiotyzmy to nawet Rosjnie nie uwierza.

Exp
czwartek, 30 lipca 2015, 13:20

nasze szefostwo Orlenu i Lotosu od miesięcy kręci się po Iranie

Reklama
Tweets Energetyka24