MŚ: do Anglii odesłano tysiące ton nielegalnych odpadów

19 kwietnia 2019, 11:27
waste-1741127_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie – poinformowało w komunikacie ministerstwo środowiska.

"To przykład skutecznych działań w walce z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami, które zostały wzmocnione przez wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w ustawach o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska” - powiedział, cytowany w komunikacie, minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Według MŚ, wejście w życie w ubiegłym roku zaproponowanego przez Ministerstwo Środowiska pakietu odpadowego, którego celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami, przyniosło wymierne efekty. Dzięki intensywnym działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od 7 stycznia do 25 marca 2019 r., z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach, odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii - poinformował resort.

"Cieszy nas fakt, że zmiany, które zaproponowaliśmy w pakiecie odpadowym, są skuteczne. Rezultaty wprowadzonych zmian potwierdzają tylko, że nowelizacja tych ustaw była niezbędna" - ocenił Kowalczyk.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, jako organ właściwy w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce, negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5000 ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren naszego kraju - czytamy w komunikacie.

"Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych (...) należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady" – dodał minister środowiska.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Kiks
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 01:49

W Polsce są za niskie kary. Na każdym froncie. Zarówno finansowe jak i pozbawienia wolności.

Tweets Energetyka24