Majewski: Wodór jest modny, ale na razie nie ma technologii i legislacji

17 września 2021, 11:12

Jakie paliwo zazieleni polski miks gazowy: wodór czy biometan? O tym mówił prezes PGNiG Paweł Majewski.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Niuniu
sobota, 18 września 2021, 20:27

Choć raz w pełni zgadzam się z tytułem. Piarowo wodór jest cudowny. Świetnie się spala emitując wodę. Tyle tylko, że nie potrafimy go bez emisyjnie produkować na skalę przemysłową. Teoretycznie myślimy o elektrolizie czy wytwarzaniu wodoru w reaktorach jądrowych ale to pieśń przyszłości. Może za dekadę lub dwie wodór stanie się faktycznym liderem wśród źródeł energii. Ale biogaz nim nigdy nie będzie tak jak i zwykły gaz ziemny. Przecież biogaz to głównie metan a produktem jego spalania jest CO2. Jedyna korzyść ze spalania biogazu jest taka, że unikamy w ten sposób jego niezwykle szkodliwej emisji do atmosfery (biogazu). Źródłem biogazu jest produkcja rolnicza na skalę przemysłową - głównie hodowla. Teraz biogaz jest jej produktem ubocznym - zanieczyszczeniem. W pierwszym etapie jego eleminacji myślimy o spalaniu - ale to nadal jest proces emisyjny. Docelowo będziemy prowadzić produkcję rolniczą tak aby w ogóle biogaz nie powstawał.

poniedziałek, 20 września 2021, 00:34

Tylko cały myk z biogazem i biometanem polega na tym iż wykorzystujemy paliwo które nie dokłada CO2 do atmosfery tylko jest już

czwartek, 14 października 2021, 11:20

Jak to się ma do biomasy sprowadzanej statkiem z drugiego końca śwata? Spaliny z taniego mazutu który spala statek po opuszczeniu europy dodają się do całkowitej emisji? A CO2 jest tutaj najmniejszym problemem :)

Kowalskiadam154
piątek, 17 września 2021, 14:39

Spoko wydamy miliardy z naszej kieszeni ale będziemy sobie palić wodorem oczywiście tylko do czasu aż unijne ekolewactwo stwierdzi że wodór też jest beee i czas na kolejną rewolucje za którą też będziemy musieli płacić

Austriak
piątek, 17 września 2021, 17:44

ale to wie kazdy kto liznal fizyke i chemie... Wodor nigdy nie zastapi weglowodorow kopalnych. Polskojezyczna propaganda wybiera te zachodnie hasla ktore jej pasuja. Zwlaszcza w nieudolnychj dzialaniach antyrosyjskich.

Tweets Energetyka24