OPEC: podwyższono prognozy zapotrzebowania na ropę w 2018 r.

14 listopada 2017, 11:17
Fot. Pixabay

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje, po tym gdy w poniedziałek zyskała zaledwie 2 centy. Kraje OPEC podwyższają prognozę popytu na swoją ropę w 2018 r. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,63 USD, po zniżce o 13 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 20 centów do 62,96 USD za baryłkę.

Eksperci OPEC podwyższyli prognozy popytu na ropę z kartelu na 2018 r. o 400 tys. b/d do 33,4 mln b/d - tak wynika z opublikowanego comiesięcznego raportu OPEC. To około 670 tys. b/d więcej niż wynosiła produkcja kartelu w III kw. 2017 r. Szacunki dla popytu na ropę na świecie zrewidowano w górę o 300 tys. b/d do 98,45 mld b/d.

Pod koniec listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów OPEC, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu. Na rynkach oczekuje się, że OPEC wraz ze swoimi partnerami - w tym z Rosją - zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r. Takie stanowisko, oprócz Arabii Saudyjskiej, popiera też Kuwejt oraz Irak, który popiera przedłużenie obecnego porozumienia o 9 miesięcy.

Inwestorzy czekają tymczasem na cotygodniowe raporty o stanie amerykańskich zapasów paliw - we wtorek poda swoje dane Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę Departament Energii USA (DoE). Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy w USA o 3,2 mln baryłek.

"Na rynkach widać postawy +poczekamy-zobaczymy+. Inwestorzy czekają też na to co stanie się dalej na Bliskim Wschodzie i w Arabii Saudyjskiej" - wskazuje Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney. "Część ostatnich wzrostów cen ropy była przedwczesna. Teraz OPEC podwyższył szacunki popytu na swoją ropę i słychać z kartelu komentarze o potrzebie utrzymania niższych dostaw ropy, bo to wspiera ceny surowca" - dodaje.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zakończyła sesję o 2 centy wyżej. W ubiegłym tygodniu surowiec w USA zyskał 2 proc. i był to już 5. z kolei tydzień zakończony zwyżką notowań.

Od września ropa w USA zdrożała o 20 proc.

Zobacz także: Saudyjczycy wzmacniają ochronę ropociągów

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24