Niemcy: odkryto prosty trik na zwiększenie wydajności turbin wiatrowych

15 czerwca 2020, 09:45
pinwheel-50512_1280
Fot. Pixabay

Według niemieckich badaczy, wystarczy zmienić kierunek obracania się łopat, by zwiększyć wydajność elektrowni wiatrowych.

Jak podaje serwis Clean Energy Wire, Niemieckie Centrum Lotnictwa ustaliło, że większość turbin wiatrowych na świecie może pracować wydajniej, jeśli zmieni się kierunek obracania ich łopat. Obecnie gros z nich obraca się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Tymczasem, jak ustalili naukowcy, jeśli wiatraki są grupowane w farmy, lepszym rozwiązaniem będzie obracanie łopat w przeciwnym kierunku.

Ustalenia Niemieckiego Centrum Lotnictwa opierają się na wpływie tzw. strumieni poślizgowych, które pojawiają się, gdy powietrze przepłynie przez łopaty pierwszej turbiny do kolejnych, stojących za nią. Naukowcy sugerują, że dla takich układów lepszym rozwiązaniem będzie obrót łopat w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
codybancks
piątek, 26 czerwca 2020, 21:29

A o ile ta sprawność wzrasta ???/

A
środa, 17 czerwca 2020, 09:14

Jakieś źródło? Jak już się powołujecie na wyniki badań to fajnie byłoby podać odnośnik do źródłowego artykułu naukowego.

Aaaaa
wtorek, 16 czerwca 2020, 20:46

Miałoby to sens gdyby wiatr wiał zawsze w tym samym kierunku i turbiny (nie wiatraki) stały by dokładnie w osi jedna za drugą, wtedy naprzemiennie pierwsza kręci się w prawo druga w lewo trzecia znów w prawo kolejna w lewo itd. Zasada jak z kierownicami i łopatkami turbin w silnikach odrzutowych nic tylko mechanika płynów się kłania.... pozdrawiam

J. K.
wtorek, 16 czerwca 2020, 11:55

Niestety Niemcy mają rację jeżeli znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczeg po odkorkowaniu pojemnika z płynem wir kręci się w lewo na półkuli pułnocnej a w prawo na półkuli południowej to zrozumiesz dlaczego elektrownie wiatrowe są sprawniejsze przy obrotach w lewo. To nie jest magia a tylko trochę fizyki

Markus
wtorek, 16 czerwca 2020, 07:58

To tak jak z ciastem. Lepsze jest jak kręcisz w lewo a nie w prawo.

Tweets Energetyka24