Reklama

Górnictwo

Sejm: 10 tys. zł za utratę prawa do bezpłatnego węgla

fot. Kancelaria Sejmu
fot. Kancelaria Sejmu

Sejm przegłosował 12 października 2017 r. ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Projekt trafi teraz pod obrady Senatu.

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku, po uchwaleniu ustawy przez Senat i podpisaniu jej przez Prezydenta RP. 

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach. 

Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS. 

Deputat to element wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był rodzajem zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.  

Aby otrzymać rekompensatę uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek. Informacje o szczegółach zostaną przekazane niezwłocznie po uchwaleniu ustawy przez Senat i podpisaniu jej przez Prezydenta RP. Formularze będzie można pobrać ze stron internetowych m.in. Ministerstwa Energii oraz spółek górniczych. Zostaną też opublikowane w prasie lokalnej i regionalnej.

jk/me

Zobacz także: Rosja gra antracytem z Donbasu. "Potrzebna stanowcza reakcja polskich władz" [ANALIZA]

Zobacz także: PG Silesia przeznaczy ponad 100 mln zł na inwestycje

Reklama

Komentarze

    Reklama