Kryzys wydobywczy w Polskiej Grupie Węglowej

Poniedziałek, 14 Sierpnia 2017, 14:25

Mimo, że ministerstwo energii przekonuje, że Polska Grupa Górnicza wykona założony na ten rok plan, to najprawdopodobniej z powodu kryzysu wydobycia jeszcze w tym roku zabraknie w Polsce węgla kamiennego – informuje Karolina Baca-Pogorzelska w serwisie Forsal.

Według oficjalnych informacji podanych przez PGG kopalnie należące do spółki w pierwszym półroczu wyprodukowały 14,5 mln ton węgla. Zgodnie z opublikowanymi  planami do końca tego roku spółka ma wydobyć 32 mln ton. Serwis Forsal powątpiewa jednak w możliwość realizacji założonych celów z uwagi na problemy wydobywcze największej polskiej spółki węglowej. Zgodnie z szacunkami serwisu już po pierwszych pieciu miesiącach tego roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 3,8 mln ton, z czego 2,3 mln z Rosji.

Jak informuje Karolina Baca-Pogorzelska dziura węglowa powstała na skutek zapaści wydobywczej ma wynosić aż ok. 5 mln ton. Sposobem na ratowanie planów wydobywczych spółki ma być wstrzymanie przekazania do likwidacji kopalni Wujek lub zakup węgla w należącej do czeskiego EPH kopali Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Według informacji uzyskanych przez serwis konieczne będzie także kolejne dofinansowanie PGG. Do sprawy, mimo wystosowanych przez Forsal zapytań, nie odniosło się ministerstwo energii.

Zobacz także: Politycy zdewastowali polskie górnictwo. "Restrukturyzacja jak tani film klasy B" [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

LNG second (d. Nabucco first) Wtorek, 15 Sierpnia 2017, 10:58
"Konieczne będzie kolejne dofinansowanie" - a może postawić na węgiel w woj. lubelskim? Pokłady płytko, węgiel wysokiej jakości, szkody górnicze na pustkowiu minimalne, a oni topią pieniądze w dziurze w ziemi na Śląsku.
górnik z kop. BYTOM Wtorek, 15 Sierpnia 2017, 7:02
Do rekordu wydobycia z lat 80 brakuje dużo 225 mln. ton węgla ? Z eksportera - staliśmy się importerem , ciekawa zamiana ? Ale to Buzek i Balcerowicz są winni za likwidację przemysłu węglowego ?