Akcje OFE kluczem dla realizacji Planu Morawieckiego? „Repolonizacja energetyki” [ANALIZA]

Czwartek, 16 Lutego 2017, 14:41
Piotr Maciążek

Udziały OFE w prawie trzystu spółkach o najlepszej kondycji finansowej i największym potencjale innowacyjnym mogą okazać się kluczem do realizacji tzw. Planu Morawieckiego. Kwestia ta wydaje się niezwykle istotna w kontekście zarządzania przez państwo branżami: energetyczną, paliwową, surowcową.

Wicepremier Mateusz Morawiecki 14 lutego poinformował, że prace nad konkretnymi zmianami w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) rozpoczną się w najbliższych miesiącach i mogą zostać wdrożone w 2018 r. Zdaniem polityka działania koncepcyjne mają miejsce już od kilku miesięcy. Według mediów OFE miałyby zostać przekształcone w klasyczne fundusze inwestycyjne. Trafiłoby do nich 75% aktywów zainwestowanych w krajowe spółki, a pozostałe 25% zostałyby przesunięte do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Sprawa wydaje się niezwykle interesująca. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami do jakich dotarła Energetyka24 Ministerstwo Rozwoju będzie chciało wpłynąć na OFE aby zaprzestały zbywania akcji posiadanych firm. Charakter tych działań pozostaje jednak niejasny – teoretycznie resort nie ma w tym zakresie odpowiednich narzędzi prawnych. 

Wiele spółek, w które zainwestowały OFE ma strategiczne znaczenie dla państwa i może być kompatybilna z tzw. Planem na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który promuje wicepremier Morawiecki. Według danych z 2015 r. sektorowe zaangażowanie OFE w WIG20 obejmuje m.in. sektor paliwowy (21%), energetyczny (8%), surowcowy (4%), chemiczny (1%), nie mówiąc o innych newralgicznych branżach jak informatyka czy bankowość. Gdyby przełożyć te dane na spółki to znalazłyby się wśród nich: PKN Orlen, PGNiG, PGE, Tauron, Enea, Energa, KGHM, Synthos. Warto podkreślić, że OFE posiadają udziały w ponad 200 przedsiębiorstwach, nie tylko największych. Są to głównie podmioty o najlepszej kondycji finansowej i wysokim stopniu innowacyjności.

Zdaniem rozmówców Energetyka24.com: „rząd może w odpowiednim momencie, prawdopodobnie na początku 2018 r., przejąć część udziałów OFE by wzmocnić swój wpływ na obszary kluczowe dla realizacji Plany Morawieckiego. Cała sprawa jest jednak na początkowym etapie i nie wiadomo jeszcze jak się rozwinie”. W przypadku potwierdzenia się powyższego scenariusza Ministerstwo Rozwoju miałoby wskazywać podmiot, który odkupi udziały (w 2015 r. dałoby to np. większościowy udział w 9 spółkach z GPW, a w 46 zaangażowanie przekraczałoby 30%).

Tymczasem 15 lutego wicepremier Morawiecki poinformował, że „rząd szuka możliwości realizacji kolejnych repolonizacji po niskim koszcie, w tym również w branży energetycznej”. Kwestią otwartą pozostaje to jak rozumieć repolonizację – czy chodzi o przejęcia firm? A może wzmocnienie posiadania skarbu państwa w spółkach?

Zobacz także: Morawiecki: kontynuujemy program atomowy, bez konkretnych decyzji

Warto przypomnieć, że już w połowie 2016 r. media obiegła informacja o tym, że resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego myśli o połączeniu wszystkich OFE w jeden fundusz, który byłby zarządzany przez rząd. Zwracano wtedy uwagę na fakt, że takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć wpływ rządu na wiele spółek w obliczu planowanej transformacji gospodarczej. Informacje te interpretowano jednak jako „balon próbny” mający wysondować potencjalne reakcje. Czy obecnie znów mamy do czynienia z taką sytuacją? Nie można tego wykluczyć, ale czas ucieka, a wicepremier Morawiecki dysponujący nadzwyczajnymi prerogatywami musi zacząć wdrażać swój plan. W obozie rządzącym nie brakuje polityków, którzy będą chcieli go „rozliczyć” z dokonań.

Abstrahując od kwestii w jaki sposób zrealizowano by zamysł odkupienie części udziałów OFE w wybranych spółkach w kontekście finansowym warto pochylić się nad główną motywacją dla takich działań w obszarze energetycznym. Dziś forsowanie wielu projektów niezbędnych z perspektywy rządu, a kontrowersyjnych dla udziałowców spółek z udziałem skarbu państwa rodzi liczne napięcia. Inwestycje w nowe bloki węglowe, na które coraz trudniej zdobyć fundusze, dotowanie górnictwa czy opracowywanie modelu finansowania projektu jądrowego w oparciu o krajowe czempiony  – to tylko pierwsze przykłady z brzegu. Przejęcie części udziałów OFE jawi się więc jako rozwiązanie tego problemu i jest zgodne z generalną wizją rządu, która uwzględnia przede wszystkim większą centralizację i docelowo wzmocnieniu tych obszarów gospodarki, które mogą okazać się konkurencyjne w kontekście UE.

Piotr Maciążek
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

dropik Wtorek, 21 Lutego 2017, 12:53
fundusze emerytalne są nasze . Państwo nie może ich sobie inwestować w co tam mu się podoba.
Hairy Portier Piątek, 17 Lutego 2017, 13:56
Ile znacie polskich prywatnych firm o wartości powyżej 1 mld USD? CD Projekt Red? Techland? LPP, CCC? Synthos? Kernel? Eurocash? Polsat? Maspex? Kto może w takie spółki zainwestować? Kto ma tyle pieniędzy? Popatrzcie na ich zadłużenie. Jak wy bez państwowych inwestycji chcecie zbudować korporację na poziomie europejskiego średniaka, ja nawet nie mówię o globalnej konkurencji.
Aaaaa Czwartek, 16 Lutego 2017, 20:49
Opel gliwice/tychy do przejecia...moze za niewielkie pieniadze
dropik Piątek, 17 Lutego 2017, 7:13
i co będzie robić taka fabryka ze 5 lat ? nadal opla astrę 3 ? A nie, za 5 lat będzie tam jak w Tatrach. Wiatr będzie hulać po halach.
Hairy Portier Piątek, 17 Lutego 2017, 13:40
Za pięć lat będą tam produkować elektryki.
dropik Wtorek, 21 Lutego 2017, 12:51
Ty je wyczarujesz pałeczką. A zaraz, to PSA kupuje Opla i za chwilę zacznie jego restrukturyzację , ciekawe które fabryki pojdą na rzeź? I pojdę o zakład, że nie niemieckie. Może brytyjskie, a może polskie bo wszak Polacy nie chcieli "francuskiego" Caracala.
olo Czwartek, 16 Lutego 2017, 18:18
I bardzo dobrze. Trzymam kciuki za Mateusza. Od dawna uważam że centralizacja w byłych demoludach jest jedyną formą utrzymania narodowego i państwowego majątku i stanowi skuteczny sposób walki z mafią WSI-post peerelowską którą upasły pasożyty postsolidarnościowe. Te monstrum ograbiło cały naród z dwu-trzypokoleniowej pracy wszystkich Polaków mamiąc ich obietnicami kapitalizmu bez narodowości.
Słowianin Piątek, 17 Lutego 2017, 13:17
Widzę, że się urodziłeś po 1989 i nie pamiętasz (bo nie możesz) nędzy i syfu jakie w czasach centralizacji panowaly. Dzisiejsza Ukraina to kraj miodem i mlekiem płynący) w porównaniu z PRL-rem. Scentralizowane i niepodlegające jakiejkolwiek odpowiedzialności systemy mają suwerena jeszcze bardziej w czterech literach niż to, co jest obecnie.
Lekomin Czwartek, 16 Lutego 2017, 15:19
Własność Państwowa jest najlepsza i najbardziej efektywna! Jak udowodnił Plan Gierka, Polska moze dokonać skoku cywilizacyjnego a różni biznesmeni spod ciemnej gwiazdy tylko to utrudniają. I uniemożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa. Sznur do snopowiązałki albo papier toaletowy w zupełności moze produkować państwowa firma a nie jakis niemiecki koncern.
tester Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 8:07
Po co szukać w przykładów z historii - Białoruś z własnością państwową dokonuje własnie skoku cywilizacyjnego.
bolo Piątek, 17 Lutego 2017, 9:35
Tak jest, Gierek jest ciągle z nami, długi jego skoku cywilizacyjnego spłacamy pośrednio (do MFW) jeszcze dzisiaj, ocet także produkowały dobre państwowe firmy i był zawsze dostępny, nieraz jako jedyny..., zresztą tylko państwowe firmy są efektywnie zarządzane z klucza partyjnego, a politycy i ich rodziny też muszą z czegoś żyć, zresztą wystarczy spojrzeć na takie potęgi jak Kuba i Korea Północna.