Reklama

Gaz

Energetyka na szczycie NATO: Nord Stream 2, amerykańskie LNG, rurociąg na Ukrainę

  • Fot. www.polskielng.pl
  • Fot: Andrzej Amerski

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest wiodącym elementem rozmów toczonych podczas warszawskiego szczytu NATO. Niemniej wiele wątków takich jak projekt Nord Stream 2, dostawy amerykańskiego LNG do Europy oraz współpraca energetyczna na linii Warszawa-Waszyngton jest poruszanych podczas oficjalnych spotkań towarzyszących wydarzeniu. 

Jeszcze przed szczytem NATO sugerowano, że kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym mogą być istotnym elementem jego agendy. Agencja Trend spekulowała np., że jednym z wiodących tematów w tym zakresie będzie kwestia Korytarza Południowego (to powstająca sieć gazociągów pomiędzy Azerbejdżanem i Włochami mająca zmniejszyć zależność Starego Kontynentu od rosyjskiego błękitnego paliwa). Nie brakowało także opinii, według których centralnym elementem dysput energetycznych poruszanych podczas spotkań przedstawicieli krajów natowskich będzie Nord Stream 2 (planowany rurociąg pomiędzy Rosją i Niemcami mający podwoić zdolności przesyłowe Gazpromu nad Bałtykiem). Dotychczasowy przebieg szczytu rozczarowuje w odniesieniu do  aspektów energetycznych, choć nie oznacza to, że są one w ogóle nieobecne. 

Polsko-amerykańskie rozmowy o Nord Stream 2

Bezpośrednio do kwestii gazowych odniósł się prezydent Andrzej Duda w rozmowie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Dyrektor Biura Prasowego KPRP, Marek Magierowski poinformował, że obaj politycy rozmawiali o projekcie Nord Stream 2, a stanowisko amerykańskie wobec nowej rosyjskiej rury jest podobne do polskiego.

To bardzo istotne ponieważ wpływy polityczne Waszyngtonu wielokrotnie pozwalały już oddziaływać na wiele aspektów energetycznych powiązanych ze Starym Kontynentem. Zresztą w przypadku nowego megaprojektu Gazpromu warto odnotować zbieżność polsko-amerykańskich interesów. Stany Zjednoczone jako kraj, który w wyniku rewolucji łupkowej zamierza coraz więcej gazu eksportować na rynki zewnętrzne są przecież zainteresowane przełamaniem dominacji rosyjskiego surowca w Europie.

Stany Zjednoczone zapowiadają duże dostawy surowców energetycznych do Europy 

Wątek bezpieczeństwa energetycznego pojawił się również przy okazji rozmowy Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z prezydentem Barackiem Obamą. Amerykańska głowa państwa zadeklarowała, że Stany Zjednoczone będą kontynuować współpracę z UE w wielu obszarach np. dostaw surowców energetycznych. Najprawdopodobniej chodzi o gaz i ropę łupkową.

W drugim przypadku do rozpoczęcia eksportu na szeroką skalę potrzebne jest zawarcie umowy o wolnym handlu UE-NATO, co pokazuje, że obu organizacjom w wielu aspektach jest coraz bardziej "po drodze". Tym ważniejsze jest porozumienie jakie unijne władze i sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego podpisali w Warszawie. Zaopowiada ono m.in. szerszą kooperację w zakresie zagrożeń hybrydowych i operacji morskich. Oba aspekty są bardzo istotne w kontekście ochrony infrastruktury energetycznej.

Polsko-azerbejdżańskie rozmowy o energetyce

Bliżej niesprecyzowane wątki energetyczne mają być także ważnym elementem spotkania prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Można jedynie spekulować, że chodzi o gazowy projekt Korytarza Południowego bądź –co jest bardziej prawdopodobne- kwestie związane z ropą naftową. Azerbejdżański SOCAR jest bowiem współudziałowcem spółki Sarmatia realizującej projekt Euroazjatyckiego Korytarza Dostaw Ropy Naftowej (chodzi o dostawy azerskiej ropy do Polski). Tymczasem od ponad roku dyskutowana jest modyfikacja tego przedsięwzięcia przy wykorzystaniu planowanego rurociągu Odessa-Brody-Płock. Chodzi o odwrócenie kierunku dostaw w rurze i eksport surowca z gdańskiego naftoportu na Ukrainę. 

AKTUALIZACJA, 9 lipca, 15:35: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski, poinformował, że Polska i Stany Zjednoczone będą aktywnie współpracować w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o kooperację „importowo-eksportową” w zakresie dostaw źródeł energii oraz technologiczną np. w obszarze zielonej energii.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama