Gazprom anulował przetargi w ramach Nord Stream 2

Wtorek, 12 Stycznia 2016, 12:26

Gazprom anulował kilka przetargów na budowę 400 km rurociągu Uchta-Torżok 2, który ma dostarczać gaz na potrzeby projektu Nord Stream 2. 

W okresie od 30 grudnia do 11 stycznia Gazprom anulował przetargi na dostawy rur dla czterech odcinków budowanego gazociągu Uchta-Torżok 2, który ma dostarczać gaz dla projektu Nord Stream 2. Łączna wartość wspomnianych inwestycji to 13 mld rubli.

Przyczyną działań rosyjskiego potentata jest najprawdopodobniej zmiana w akcjonariacie konsorcjum New European Pipeline AG. Gazprom, a więc jego główny udziałowiec, zgodził się sprzedać 1% swoich akcji francuskiej firmie Engie. Po wspomnianych zmianach akcjonariat podmiotu realizującego projekt Nord Stream 2 prezentuje się następująco: Gazprom (50%), E.ON (10%), Shell (10%), OMV (10%), BASF/Wintershall (10%) i Engie (10%). 

Warto przypomnieć, że ważność przetargów, po ogłoszeniu ich wyników, może zostać zakwestionowana przez KE z powodu niezgodności z prawem przetargowym Wspólnoty. Chodzi o słowa Aleksieja Millera, prezesa Gazpromu, wedle których koncern ma otrzymać aż 50 % zamówień związanych z projektem.

Inwestycja Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek nad Bałtykiem o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec lobbuje w Brukseli za Nord Stream 2

Zobacz także: Nord Stream 2 budzi dużą frustrację w niemieckim urzędzie kanclerskim [wywiad]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

zLoad Wtorek, 12 Stycznia 2016, 21:41
Spoko, wiecej pieniedzy zostanie utopionych w tym pseudoprojekcie. Wiecej, mozliwe ze chodzi o to zeby wyciagnac pieniadze od zachodnich firm jak najwiecej funduszy i wcisnac je w rosyjska firme -> rosyjskich oligarchow. Plan nie zakladajacy budowy rurociagu a jedynie wyciagajcy pieniadze od najwniakow.Stad anulowanie przetargow. Juz nie chodzi o koszty a o wyciagniecie pieniedzy. Byc moze wladze w Moskwie juz sie zwijaja.
zLoad Środa, 13 Stycznia 2016, 20:44
"Hex Dzisiaj, 13 Stycznia, 11:13
Rosnieft od roku błaga budżet Rosji o dotacje bo tonie przy tak słabym rublu i kredytach inwestyyjnych w DOLARACH, baju baju Rosnieft i gotówka, a kredtywów nowych ani widu ani słychu "

Ten wpis z artykulu o konsolidacji Orlenu z MOL potwierdzalby moje slowa.
olo Wtorek, 12 Stycznia 2016, 13:55
Unia po emigrantach kręci kolejny bat na siebie.