Zgoda na Nord Stream 2 w zamian za wycofanie wojsk spod granic Ukrainy?

12 kwietnia 2021, 11:18
army-60665_1280
Fot. Pixabay

- Kreml chce zaproponować Zachodowi wycofanie wojsk z granicy ukraińskiej za zgodę na Nord Stream II – stwierdziła specjalizująca się w sprawach wschodnich dziennikarka Maria Przełomiec.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy przemieszczenie się znaczących sił wojskowych Rosji w kierunku granicy z Ukrainą. Cały świat zaalarmował ten fakt, gdyż ostatnia eskalacja w latach 2014-2015 zapoczątkowała trwającą właściwie do dziś wojnę między Rosją a Ukrainą. 

Dziennikarka TVP Maria Przełomiec stwierdziła w Radio Wnet, że Kreml prowadzi kolejną polityczną grę. „Na razie większość ekspertów twierdzi, że to jest w tej chwili wojna nerwów (…) Może to polegać na tym, że „My wycofujemy wojska z granicy ukraińskiej i uspokajamy sytuację w Donbasie, a wy de facto wycofujecie wszelki sprzeciw wobec Nord Stream 2” – powiedziała oceniając, że koncentracja sił może być kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 80
Twój Sputnik
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:59

No dobra ale w takim wypadku NS2 powstanie a za pół roku Rosjanie powtórzą manewr tylko z innymi rzadaniami.

tyu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:56

To by było bardzo rosyjskie zagranie. Stwórz problem a później zaproponuj rozwiązanie. Oczywiście za opłatą.

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:49

No to niech napadną na Ukrainę, a w odwecie należy zniszczyć NS1, NS2, South Stream. I co wtedy Rosjanie ? Z czego będziecie żyli ?

nasz
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:31

Rosja ma z gazu do europy kilka miliardow na czysto dadzom rade tylko czy europa da rade bez gazu. Mieszkania zimne, bezrobocie.Niemcy i cala unia poczbuja taniej energi.Bez taniej energi uni nibedzie konkurencyjna.Unia ma miliony biednych ludzi ktorych niestac na droga energie. Zniszczyc rurociagi to zniszczyc siebie.

nord
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:01

mc A jak Ukraińcy mordowali Polaków, to gdzieś ty był? A teraz wielki sympatyk ukraiński...

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:52

1/ Jeszcze się wtedy nie urodziłem. 2/ Rozliczenia między Polakami a Ukraińcami zostaw nam, sam zajmij się tym by CAR przeprosił własny naród za "Marynarzy z Kronsztadu". a jak nie wiesz o co chodzi (bo pewnie was o tym nie uczą) - Rząd Bolszewicki wymordował w 1921 roku marynarzy którzy podnieśli bunt przeciwko nie realizowaniu postulatów... rewolucyjnych z Rewolucji Październikowej

leming
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:29

Ale się uśmiałem,wycofa wojska ze swojego terytorium ? np. Z Rostowa, wycofa na Syberię ?

Tweets Energetyka24