Zgoda na Nord Stream 2 w zamian za wycofanie wojsk spod granic Ukrainy?

12 kwietnia 2021, 11:18
army-60665_1280
Fot. Pixabay

- Kreml chce zaproponować Zachodowi wycofanie wojsk z granicy ukraińskiej za zgodę na Nord Stream II – stwierdziła specjalizująca się w sprawach wschodnich dziennikarka Maria Przełomiec.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy przemieszczenie się znaczących sił wojskowych Rosji w kierunku granicy z Ukrainą. Cały świat zaalarmował ten fakt, gdyż ostatnia eskalacja w latach 2014-2015 zapoczątkowała trwającą właściwie do dziś wojnę między Rosją a Ukrainą. 

Dziennikarka TVP Maria Przełomiec stwierdziła w Radio Wnet, że Kreml prowadzi kolejną polityczną grę. „Na razie większość ekspertów twierdzi, że to jest w tej chwili wojna nerwów (…) Może to polegać na tym, że „My wycofujemy wojska z granicy ukraińskiej i uspokajamy sytuację w Donbasie, a wy de facto wycofujecie wszelki sprzeciw wobec Nord Stream 2” – powiedziała oceniając, że koncentracja sił może być kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 80
asdf
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:11

porozumienia z Rosją nie są warte papieru na którym się je spisuje. Każdy to juz wie ...

PiotrEl
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:07

Bzdury! Ma wycofać i obserwować Wołyń2 tym razem na Donbasie? Gdy ns2 nie zostanie zbudowany i tak zakończą tranzyt przez Ukrainę i Polskę. Niech Europa się martwi jak pozyskać gaz.

ckskfjdsklfklds
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:35

Europa się nie martwi o gaz, Europa się martwi o wodór, panele i wiatr.

viper
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:19

W Europie to zaostrza się konkurencja, czy gaz dopóki się da (węglowodór od którego Unia zamierza wkrótce odchodzić) będzie do niej trafiał z północy, w tym złóż norweskich i brytyjskich, czy też południa tj. złóż libijskich, izraelskich, egipskich, greckich, cypryjskich itd. A jest przecież LNG: amerykańskie, katarskie, etc. i to skolko ugodno. Rosyjskiego nie licząc.

Eee tam
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:52

Raczej wnioski inne NS2 nie ma prawa powstać bo jak już powstanie czołgi wrócą i co wtedy?

nasz
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:27

Proponuje Rosji wywalic gazociag na Ukrainie, a europa sama skonczy NS2 w pare tygodni. Jak nie bedzie gazu zaklady niebedom produkowac, zimono bedzie w mieszkaniach. NS2 ukonczom i to bardzo szybko.

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 12:40

To chwile pózniej wyleci w powietrze NS-1 i NS-2 i Rosja zdycha z braku pieniedzy. A Europa kupi sobie gaz z innych zródeł.

ktos
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:43

Nie ma to jka ulegac szantazowi ... nastepnym razem cokolwiek nie bedzie na reke Rosji to.... mobilizacja armii postawienie jej na granicach i mamy zgode. Oby tak dalej... super podejscie.

Keras
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:37

Oddają Krym i Donbas i można rozmawiać.

Tweets Energetyka24