Zgoda na Nord Stream 2 w zamian za wycofanie wojsk spod granic Ukrainy?

12 kwietnia 2021, 11:18
army-60665_1280
Fot. Pixabay

- Kreml chce zaproponować Zachodowi wycofanie wojsk z granicy ukraińskiej za zgodę na Nord Stream II – stwierdziła specjalizująca się w sprawach wschodnich dziennikarka Maria Przełomiec.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy przemieszczenie się znaczących sił wojskowych Rosji w kierunku granicy z Ukrainą. Cały świat zaalarmował ten fakt, gdyż ostatnia eskalacja w latach 2014-2015 zapoczątkowała trwającą właściwie do dziś wojnę między Rosją a Ukrainą. 

Dziennikarka TVP Maria Przełomiec stwierdziła w Radio Wnet, że Kreml prowadzi kolejną polityczną grę. „Na razie większość ekspertów twierdzi, że to jest w tej chwili wojna nerwów (…) Może to polegać na tym, że „My wycofujemy wojska z granicy ukraińskiej i uspokajamy sytuację w Donbasie, a wy de facto wycofujecie wszelki sprzeciw wobec Nord Stream 2” – powiedziała oceniając, że koncentracja sił może być kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 80
Qwest
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:24

"zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat". Nie znam się, ale wydeje mi się, że ten gaz nie jest tyle wart :)

Sarmata
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:36

Nie znam sie ale wypowiem się? Ukraina co roku dostaje kilka miliardow dolarow od Rosji za przesył gazu na swoim terytorium. Bez tych pieniedzy ukraina straci pewnie z 10% wpływów do budzetu. Wlasnie Polska walczy o to by ukraina miała pieniądze bo tak naprawde dla Polski NS2 jest neutralny. I tak nie mamy zamiaru brac gaz z Rosji.

Trol
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:58

Myślisz że to chodzi o te kilka mld dolarów? To chodzi o to że Rosja już okradła Ukrainę na kilkaset mld dolarów i w każdej chwili może okraść na więcej. Dodatkowo zajmując Ukrainę i Białoruś , Rosja przystawia niż do gardła Bałtom i Polsce. A ty się martwisz rusofilski kolego o jakieś kilka mld dla Ukrainy... No chyba że pomimo wszystko uważasz Rosję za mir ponad miry..

wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:23

Skąd Polska będzie brała gaz z USA tylko za jaką cenę w końcu ta cena wykończy Polskę

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:47

Więcej pieniędzy Ukraina ma z tytułu przelewów z Polski (od pracujących u nas Ukraińców), niż z tytułu opłat za przesył gazu.

Sarmata
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:21

Przelewy idą do ludzi prywatnych i ukraina niewiele na tym zyskuje jako panstwo. Pieniądze za przesył idą do kasy panstwa i panstwo ma dewizy na splate długów , import itd. Rosjanie nie płacą ukraina zostaje bankrutem chyba że Polska da im te kilka miliardów dolarów rocznie.

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:22

Jeżeli się tak stanie oznacza to kolejne ustępstwa a właściwie zdradę czyli to czego można było się spodziewać (ja się spodziewałem) po największych "Europejskich" sojusznikach. Straci Ukraina, straci i Europa Środkwo- wschodnia. Pytanie jak zachowa się USA. Historia lub się powtarzać

Sarmata
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:23

Ale kto zdradzi kogo? Straci tylko ukraina a przecież nikt w europie nie jest jej sojusznikiem? Czy ukraina ma jakis oficjalny sojusz z kimkolwiek?! Zdaje się że nie. Ukraina nie ma sojuszników. I nie bedzie miała.

wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:24

Nie ma dojdzie są tylko interesy zapamietaj to .

Autor Widmo
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:01

USA szukają stref wpływu w Europie. A my ( Polska ) oraz Ukraina zapewniamy im tą strefę. Więc nie mają powodu nie dbać o swoje interesy. Polska miała tylko wybór pomiędzy wpływem Stanów Zjednoczonych albo Chin. Wybraliśmy te pierwsze. Pytanie kto oferowałby nam w perspektywie czasu pewniejszy parasol Chiny z Jedwabnym Szlakiem, czy mimo wszystko Stany Zjednoczone ?. Tego nie wiem.

Wawiak
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:19

Lepiej być w strefie amerykańskiej, niż w ruskiej. Popatrz na kondycję ekonomiczna państw w obu strefach. Ruska się zwyczajnie nie opłaca.

Kuna
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:21

Przestańcie kłamać ze Europa uzależni się od Rosji. A jak będzie kupować od reżimu USA to się nie uzależni.

Urko
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:35

To zależy jaka będzie cena. Jeśli towar nie jest wyraźnie tańszy od konkurencji, wtedy nie ma uzależnienia ;)

Wania
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:27

Europa kupuje ten gaz w Rosji. Ten gaz płynie przez Ukrainę. Rosja wie, że Ukraina może wstrzymać przesył gazu gdy Rosja na nią napadnie. Rosji chodzi o to, żeby Ukraina nie miała żadnego asa w rękawie. Wówczas najada na Ukrainę bez skrupułów.

Pavel1949
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:37

A potem przez wiele lat nakarmić całą Ukrainę? Nie, dziękuję!

Przemo
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:59

Ale lipny układ. Putin wycofa wojska tak jakby chciał a nie mógł, Nordstrem wybuduję do końca i za pozwoleniem i ochroną Niemiec zajmnie Ukrainę, i każdy będzie siedział cicho i udawał że nic się nie stało.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:10

Nie lipny - Kreml zajmie Ukrainę i wojska z granicy ukraińskiej przesunie na polską... Putin dotrzymuje słowa, nie to co prezydenci USA! :D

Autor Widmo
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:14

Co by nie mówić o Kremlu, to u Putina plan jest planem i normę jak zawsze należy wykonać.

Pio
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:34

Stek bzdur. Zachód chce NS2.

Autor Widmo
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:01

Pio, a mają jakieś inne wyjście ? Nie chodzi Zachodniej Europie tylko o gaz. Rosja ma to wszystko ( surowce ), bez czego europejska gospodarka leży i kwiczy. Jest tylko kwestią czasu, kiedy ( jak ktoś na forum napisał ) wystraszony drób w Brukseli zniesie sankcje gospodarcze na FR, niezależnie od tego, czy wojska Kremla będą tylko w Donbasie, czy w całej wschodniej Ukrainie. Już Żyrinowski ( oficjalna tuba Kremla ) mówił otwarcie, publicznie w 2014 r., że połowa Ukrainy należy do Rosji, a drugą połowę proponuje Polsce, tzn. aby wchłonęła ją UE.

Kot
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:04

Dlatego trzeba jak najszybciej dogadać się z USA i Chinami i przywrócić faszyzujące mu narodowi rosyjskiemu jego miejsce na kolanach. Trzeba z nimi raz i do końca zrobić porządek.

Tweets Energetyka24