Zgoda na Nord Stream 2 w zamian za wycofanie wojsk spod granic Ukrainy?

12 kwietnia 2021, 11:18
army-60665_1280
Fot. Pixabay

- Kreml chce zaproponować Zachodowi wycofanie wojsk z granicy ukraińskiej za zgodę na Nord Stream II – stwierdziła specjalizująca się w sprawach wschodnich dziennikarka Maria Przełomiec.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy przemieszczenie się znaczących sił wojskowych Rosji w kierunku granicy z Ukrainą. Cały świat zaalarmował ten fakt, gdyż ostatnia eskalacja w latach 2014-2015 zapoczątkowała trwającą właściwie do dziś wojnę między Rosją a Ukrainą. 

Dziennikarka TVP Maria Przełomiec stwierdziła w Radio Wnet, że Kreml prowadzi kolejną polityczną grę. „Na razie większość ekspertów twierdzi, że to jest w tej chwili wojna nerwów (…) Może to polegać na tym, że „My wycofujemy wojska z granicy ukraińskiej i uspokajamy sytuację w Donbasie, a wy de facto wycofujecie wszelki sprzeciw wobec Nord Stream 2” – powiedziała oceniając, że koncentracja sił może być kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 80
AB
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:13

Macie swoją rezygnacje z energetyki węglowej

asd
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:33

NS2 obniży ceny gazu też w Polsce.

dziad borowy
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:45

Rezygnacja z węgla to słuszna decyzja im szybciej tym lepiej. Najtrudniej zacząć jak zawsze ale grunt to być na nowoczesnej drodze a nie paćkać się w średniowiecznych technologiach. A zasoby nie znikną w razie czego łatwo będzie wydobyć.

SAS
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:27

Węgiel dla elektrownii to paliwo jak każde inne i do tego tani, jedyny brud, że można sobie ręce pobrudzić. Będziecie jeszcze cienko śpiewać, jak czysty prąd będzie kosztował 2x, 4x tyle, niż obecnie.

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:23

Oczywiście. Rezygnacja z czegoś co ma się pod dostatkiem a jest surowcem o znaczeniu energetycznym (strategicznym) jest bardzo mądre. Dodatkow każą ci ponieść z tego tytułu ogromne koszta bo jak nie to Kara Pewna. Brawo ty!

On
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:10

To sprawdź koszty wydobycia w Polsce i dlaczego opłaca się go importować

Whiro
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:38

To korzystaj z tego węgla którego wydobycie jest nierentowne, dodatkowo zabijając Polaków. Droga wolna.

BUBA
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:00

Kto na cos takiego pojdze. Wojska mozna wycofac a po wszystkim pojawia sie znowu.

Niuniu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:02

Kreml nic USA w zamian za zniesienie sankcji na NS2 nie proponuje. Przecież, te sankcje to największy prezen jaki Rosja otrzymuje od USA. Wart każdej kasy a na pewno tej utraconej jeśli NS2 nie powstanie. Sankcje USA wbijają trwały klin w stosunki USA-UE a przede wszystkim w stosunki ze "starą Unią i Niemcami". Osłabiają tym samym cały sojusz w tym NATO.Niemcy potrzebują gazu z Rosji a bez NS2 będą go otrzymywać mniej. Rosja gaz nie sprzedany do UE sprzeda do Chin lub przerobi na LNG i sprzeda go gdzie kolwiek. Proszę zauważyć, że Rosja nie prowadzi obecnie rozmów z nikim na temat sankcji na NS2. To Niemcy użerają się z USA. Itak zostanie. A już na pewno Rosja nie będzie uzgadniała z USA gdzie i jakie wojska bdzie trzymać na swym terytorium. To sprawy nie podlegające dyskusji międzynarodowej a tym bardziej uzgodnieniom. Czy jest wyobrażalne aby np. Polska przemieściła polskie wojsko dalej od wschodniej granicy w zamian za np ustępstwa Łukaszenki wobec represji polonii białoruskiej?

Piotr
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:17

Tak się robi politykę nakłada się sankcje żeby inni się bali że jeśli zrobią coś nie po myśli USA a po cichu handel odbywa się normalnie

rex
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:56

Rosja sprzeda gaz do Chin , hahaha dawno się tak nie ubawiłem. Skoro ma taki świetny rynek zbytu to po co topi miliardy dolarów w NS2? Jak Rosja grzecznie poprosi i da baaarodzo niską cenę to Chiny być może zastanowią na zakupem jakiejś niewielkiej ilości...

Piotr
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:18

Ty wiesz najlepiej z twojej wypowiedzi wniosek jeden można wyciągnąć nic nie wiesz na temat polityki a piszesz tutaj głupoty

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:40

No sprzeda(je) a NS2 jeat potrzebny by ugodzić opornych i podzielić Europe. Udaje się im dzięki Niemcom m.in.

Polak
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:11

Rosyjski gaz jest najtańszy i dlatego nie tylko Niemcy ale cała zachodnią Europa go chce oprócz nas

Janusz
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:19

Jeden myślący na tym forum jestem ciekaw opinie Davien on raczej przemilczy bo prowadzący nic mu nie podał do napisania

Kiks
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:52

Fantastyka. I tyle.

Autor Widmo
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:50

Pisałem już nie raz na forum, że celem Putina od początku kiedy został prezydentem po Jelcynie, jest odbudowa ZSRR nazywanej dzisiaj Nowo Rosją. NS I i II to inny temat, bez względu na wszystko zostanie ukończony. Tak czy inaczej, Zachód ( Berlin i Paryż ) ogarnął się teraz, że ma rękę w nocniku a jaja w imadle. Stara leninowska koncepcja. Najpierw sprzedajemy sznur, a później na tym sznurze wieszamy na latarniach. I niech ktoś mi na tym forum powie, że NATO i UE bez USA zagwarantuje nam i Ukrainie bezpieczeństwo.

Janusz
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:21

Autor Widmo nikt nas nie obroni co najwyżej będą noty do ambasady dzisiaj każdy może liczyć tylko na siebie jeżeli tego nie robi to już po nim

Tery
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:47

To jest ruch żeby uzyskać dobre stosunki z nowym prezydentem USA bo nie może się podpisać teraz pod NS2 bo by to go skompromitowało a jak by doszło do eskalacji konfliktu na Ukrainie to do rodusznie przywiezie pokój niczym premier wielkiej Brytanii z Monachium w 1939 roku. I to będzie już tylko kwestia czasu aż wejdą z ofensywą na Ukrainę. Jednym ruchem mat dla Ukrainy, Białorusi, Polski i państw Bałtyckich.

i tyle
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:15

Nie wiem czy NATO wam zagwarantuje bezpieczeństwo, ale Polsce czy innym członkom paktu tak. Oczywiście, że UE zagwarantuje miedzy innymi bezpieczeństwo Polsce, bo dlaczegóż by nie. Jak na razie to destabilizatorem jest USA.

Autor Widmo
wtorek, 13 kwietnia 2021, 00:18

Co do destabilizatora jakim są Stany Zjednoczone w regionie, to rozumiem Wasze parcie na szybkie dokończenie Nord Stream II.

Tweets Energetyka24