Zgoda na Nord Stream 2 w zamian za wycofanie wojsk spod granic Ukrainy?

12 kwietnia 2021, 11:18
army-60665_1280
Fot. Pixabay

- Kreml chce zaproponować Zachodowi wycofanie wojsk z granicy ukraińskiej za zgodę na Nord Stream II – stwierdziła specjalizująca się w sprawach wschodnich dziennikarka Maria Przełomiec.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy przemieszczenie się znaczących sił wojskowych Rosji w kierunku granicy z Ukrainą. Cały świat zaalarmował ten fakt, gdyż ostatnia eskalacja w latach 2014-2015 zapoczątkowała trwającą właściwie do dziś wojnę między Rosją a Ukrainą. 

Dziennikarka TVP Maria Przełomiec stwierdziła w Radio Wnet, że Kreml prowadzi kolejną polityczną grę. „Na razie większość ekspertów twierdzi, że to jest w tej chwili wojna nerwów (…) Może to polegać na tym, że „My wycofujemy wojska z granicy ukraińskiej i uspokajamy sytuację w Donbasie, a wy de facto wycofujecie wszelki sprzeciw wobec Nord Stream 2” – powiedziała oceniając, że koncentracja sił może być kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 80
reht
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:05

Pewnemu Żydowi poradzono, aby wprowadził sobie kozę do domu, a potem ją z domu wyrzucił - będzie mu się mieszkało lepiej i wygodniej. To samo robi Rosja z politykami UE.

asf
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:48

Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać, ale idealnie oddaje politykę rosyjską względem zachodniej Europy.

Box123
wtorek, 13 kwietnia 2021, 12:45

To była by najbardziej absurdalna i głupia rzecz jaką dało by się zrobić. Ale biorąc pod uwagę, że caly zachód jest rządzony przez skrajne lewactwo to wszystko jest możliwe. Zgoda na taką propozycję, oznaczało by zgodę na szantażowanie nas przez Rosję i miało by katastrofalne skutki w przyszłości. Rosja zawsze kiedy chciała by coś wymusić ściągała by wojska pod granice i mówiła, że jak ktoś jej w czymś ustąpi to je wycofa. Odpowiedzi na działania Rosji może być tylko jedna. Wyraźne wzmocnienie flanki wschodniej np po przed podwojenie sił obecnych w regionie, dofinansowanie modernizacji armii krajów Europy wschodniej np poprzez utworzenie funduszu natowskiego na modernizację armii tych krajów wysokisci 5mld euro czyli dla najbogatszych krajów, kwota praktycznie niezauwazalna. Podział środków mógłby wyglądać następująco: Polska 2mld, Rumunia 1,5mld, Węgry 0,5mld, Czechy i Słowacja - 0,5mld, kraje bałtyckie - 0,5mld. Do tego jeśli Rosja wykona jakikolwiek ruch na Ukrainie, to nałożenie silnych sankcji ekonomicznych zaczynając od blokady kapitału oraz kotegoryczne wymuszenie na Niemczech wystrzymania budowy nd2. Jeśli w sytuacji agresji Rosji na Ukrainie, Niemcy będą kontynuować budowę lub nie zdemontują gazociągu już po jego wybudowaniu, należy traktować je jak sojusznika zbrodniczego reżimu i na nie również powinny zostać nałożone sankcje ekonomiczne, militarne i polityczne, łącznie z przyjęciem nowego traktatu europejskiego znacząco ograniczajacego ich głos w UE np o 50%

West
czwartek, 22 kwietnia 2021, 01:59

Wstrzymanie budowy NSII? Bez żartów. Nie ma takiej opcji. Będzie gotowy już w czerwcu.

Niuniu
wtorek, 13 kwietnia 2021, 01:01

Komentator - trudno się nie zgodzić, niestety kłopot tylko z chrustem i szyszkami. Wszystkie po 2022 już zakontraktowało nasze PGNIG. Za to pomysł aby polskie BP poprowadzić z Norwegii przez Ukrainę jest wart zastanowienia.

Komentator
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:56

Po co Rosji taki deal? Rurę zbudują i uruchomią niezależnie od zgody USA. Co mogą zrobić USA? Nałożyć miażdżące sankcje na właściciela Fortuny? Już to zrobiły. No chyba że USA w przypływie szaleństwa pójdą na wojnę ekonomiczną z Europą, co będzie oznaczało koniec partnerstwa atlantyckiego, a Europa i tak kupi gaz od Putina, albo pójdzie zbierać chrust i szyszki. A kupi tylko poprzez NS2, innej trasy po 2024 nie będzie. Decyzja o rezygnacji z usług Ukrainy zapadła jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, nie ma to nic wspólnego z jakimiś fobiami, tutaj decyduje ekonomia i geografia. Ukraina dla gazu z Jamału jest po prostu nie po drodze. Wystarczy sprawdzić na mapie gdzie leżą Niemcy, gdzie leży Jamał i gdzie leży Ukraina. Tranzyt gazu z Jamału przez Ukrainę ma taki sam sens jak tranzyt przez Ukrainę gazu z Norwegii.

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 12:31

Ano chocby nałoza sankcje na każą firmę jaka bierze gaz z tej rury i na kazdego z nimi współpracujacego i Niemcy z Austria pierwsi wykopia NS-2. Europa nie musi kupować gazu od Putina, jest wiele innych żródeł ale Putin bez pieniedzy z Europy zwyczajnie padnie:)

NIC 1
czwartek, 15 kwietnia 2021, 00:11

A co Pan powie jak Putin wprowadzi embargo na sprzedaż gazu do państw NATO bo stwiedi że gaz wykorzystywany do produkcji zbrojeniowej co grożi bezpieczeństwu Rosji. Przypomnę, że Premir Morawiecki powiedział coś takieg. Rosja za sprzedany gaz do Europy zbroi się. co jest przecież prwdą. Ale za czasów komuny też się zbroiła i nie sprzedawała gazu do krajów NATO.

Komentator
środa, 14 kwietnia 2021, 15:30

Davienku, w USA prawie od pół roku obowiązuje ustawa nakazującą nałożyć sankcje na każdy podmiot który bierze udział w tym przedsięwzięciu, to europejskie koncerny energetyczne, niemiecki region samorządowy, rosyjskie koncerny z Gazpromem na czele. Ktoś to finansuje, ktoś buduje, ktoś dostarcza materiały, ktoś je wydaje. Na kogo nałożono sankcje? Na "właściciela" Fortuny będącego w istocie zwykłym słupem, po którym tę sankcje spłynęły jak po kaczce, które to sankcje pozwoliły jedynie zachować twarz amerykańskiej administracji i ukryć jej całkowitą bezradność. Gdzie Europa kupi 200 mld m3 gazu jak zrezygnuje z zakupów w Rosji? Nie za dwadzieścia lat, nie za piętnaście, jak w przypływie szaleństwa wybuduje kilkadziesiąt gazoportów i zimą będzie się licytować z Azją kto da 1000 dolarów za 1000 m3 czy więcej, tylko w tym roku, za rok, za dwa? Dla Putina kilkadziesiąt mld braku wpływu za gaz to uciążliwa niedogodność, dla Europy skasowanie 30% dostaw gazu to katastrofa. Trzeba być ślepym by twierdzić że państwa zaangażowane w ten projekt które wyłożyły na niego ciężkie pieniądze nagle z niego zrezygnują, bo tak chcą USA które nawet boją się przestrzegać ustanowionego przez siebie prawa. Nawet nie chce mi się przypominać bzdur które pisałeś na ten temat, życie pokazało że zawsze się myliłeś. Zapraszam na forum jak będzie położony złoty spaw.

Piotr
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:14

Tak się robi politykę brawa dla Putina po raz kolejny wszystkich ograł .

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:20

Prawda. W tej kwestii pytanie co USA (bo to o ich zgodę się roznosi) zyska? Co od Rosji za takową zgodę dostaną? NS2 powstanie to pewne ale jakim kosztem? To tyle panowie ze ślepą wiarą w zachodnią demokrację. Nic was historia nie uczy, wszak wszystko ma swoją cenę.

tyu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:07

Pewnie zbudują... albo i nie. W sumie to już ile mineło od kiedy miała być gotowa? 400 dni? 500?

poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:54

"Decyzja o rezygnacji z usług Ukrainy zapadła jeszcze w latach dziewięćdziesiątych," taaaaaa... nie no wcale to nie przyśpieszyło po zwrocie Ukrainy na zachód. NIC a NIC to nie ,io

Komentator
wtorek, 13 kwietnia 2021, 07:32

Drogi anonimie, w latach dziewięćdziesiątych zbudowano rurę przez Polskę, później NS, obecnie finiszuje NS2. Ile magistral gazowych zbudowano w tym czasie przez Ukrainę? Ile gazu do Europy płynie z Rosji przez Ukrainę? Ile omija jej terytorium? Czy pośrednictwo Ukrainy w tranzycie gazu do Europy rośnie czy maleje? Jaki jest sens tłoczenia gazu "naokoło", skoro są krótsze trasy? I do "tyu". Jakie opóźnienie miał chociażby nasz gazoport? Został porzucony czy oddany po planowanych terminach. I uwaga do "trzcing". Gdyby Rosja potrzebowała zgody USA na budowę NS2, to układanie rur jeszcze by się nawet nie zaczęło.

ZSZ
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:20

To mi przypomina aneksję Czech w 1938 roku.

Tweets Energetyka24