Zgoda na Nord Stream 2 w zamian za wycofanie wojsk spod granic Ukrainy?

12 kwietnia 2021, 11:18
army-60665_1280
Fot. Pixabay

- Kreml chce zaproponować Zachodowi wycofanie wojsk z granicy ukraińskiej za zgodę na Nord Stream II – stwierdziła specjalizująca się w sprawach wschodnich dziennikarka Maria Przełomiec.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy przemieszczenie się znaczących sił wojskowych Rosji w kierunku granicy z Ukrainą. Cały świat zaalarmował ten fakt, gdyż ostatnia eskalacja w latach 2014-2015 zapoczątkowała trwającą właściwie do dziś wojnę między Rosją a Ukrainą. 

Dziennikarka TVP Maria Przełomiec stwierdziła w Radio Wnet, że Kreml prowadzi kolejną polityczną grę. „Na razie większość ekspertów twierdzi, że to jest w tej chwili wojna nerwów (…) Może to polegać na tym, że „My wycofujemy wojska z granicy ukraińskiej i uspokajamy sytuację w Donbasie, a wy de facto wycofujecie wszelki sprzeciw wobec Nord Stream 2” – powiedziała oceniając, że koncentracja sił może być kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 80
dziadek
środa, 28 kwietnia 2021, 12:42

UKRAINA i Gaz :jak może ktoś starcić coś;-) na czymś czego nie ma;-) !!! RURA globalnie pomimo wyższych kosztów budowy i eksploatacji jest TAŃSZA ,krótsza, o 950 km od Przyjażni , BEZ KOSZTÓW TRANZYTU I ZNIKAJĄCEGO ;-) GAZU PO DRODZE;-)

Realista
czwartek, 22 kwietnia 2021, 02:14

O co ten cały wizg i płacz? Przecież to kompletna bzdura! Jako przykład zobaczcie jak wygląda sprawa dwóch gazociągów wybudowanych przez Rosję do Turcji Blue Stream i Turkish Stream. Gazociąg Turkish Stream został otwarty z końcem 2019 roku. Jego przepustowość to 31 mld m sześc. rocznie, tymczasem dostawy Gazpromu do Turcji spadły w marcu do 200 mln m sześc. Przepustowość gazociągów z Rosji do Turcji była wykorzystana w 11 procentach. Blue Stream jest nieczynny. W międzyczasie dostawy LNG na rynek turecki wzrosły o 45 procent. Rosja w marcu 2019 roku była głównym dostawcą błękitnego paliwa do Turcji. Spadła jednak na czwartą pozycję. I co z uzależnieniem gazowym od Rosji? Niech sobie budują ten NSII, niech wydają pieniądze, będzie zaczopowany jak Blue Stream i tyle...

Ass
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:26

Odłożenie wojny w czasie za to następny konflik będzie większy

Pavel1949
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:43

Rosja nie zaatakuje ani Ukrainy, ani Polski. Pozwól Unii Europejskiej opłacić Twoje rachunki!

Greg
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:42

A gdzie na Ukrainie są rosyjskie wojska? Donbas i Ługańsk to dwie zbuntowane republiki w których mieszkają etniczni Rosjanie! Misje OBWE jak dotąd nie znalazły a raczej znalazły na Donbasie dwóch rosyjskich żołnierzy czynnej służby!!!!!! I to są oficjalne dane przedstawicieli OBWE!!!! Po drugie rosyjskie wojska stacjonują na Krymie bo.... Krym jest rosyjski! Od lat 90 Krym nie był ukraiński! Była to republika krymska , a od 2014 Autonomiczna republika Krymu która ogłosiła deklaracje niepodległości! Po referendum została anektowane przez Rosję.

AAAA
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:20

A może przypomnij jak się to odbyło...

Antypropaganda
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:24

A z Kosovem jak było?

Tweets Energetyka24