Zespół ds. zmian w specustawie jądrowej powołany przez Ministerstwo Energii

9 lipca 2018, 15:06
nuclear-power-plant-837824_1920 (1)
Fot.:Pixabay

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski powołał zespół ds. opracowania zmian w specustawie jądrowej, aby przyspieszyć proces inwestycyjny związany z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

6 lipca 2018 r. w Dzienniku Urzędowym ME zostało opublikowane „Zarządzenie Ministra Energii w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania zmian w przedmiocie przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących”. Zarządzenie weszło w życie 7 lipca 2018 r.

Głównym zadaniem zespołu jest opracowanie projektu nowelizacji Ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Zespół będzie pełnił rolę organu pomocniczego Ministra Energii. W jego skład wejdą przedstawiciele resortu energii oraz Państwowej Agencji Atomistyki, a także - w charakterze doradczym - reprezentanci Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i spółki PGE EJ 1.  Zespół ma przedstawić propozycje zmian  specustawy jądrowej do 31 grudnia 2018 r.

„Chcemy maksymalnie skrócić cały proces inwestycyjny związany z budową elektrowni jądrowej w Polsce. Zespół dokona całościowej analizy obecnej specustawy w szerszym kontekście jej spójności z innymi przepisami, aby usprawnić realizację Programu polskiej energetyki jądrowej” – wyjaśnia Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME Józef Sobolewski.

ML/ME

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
kia66
niedziela, 18 listopada 2018, 14:14

Jeśli energetyka jądrowa to tylko oparta na torze.

Entuzjasta
środa, 8 sierpnia 2018, 21:11

Czym szybciej elektrownie jądrowe będą operacyjne w Polsce tym lepiej dla Polski. Przyśpieszcie proces budowy aby dogonić straty czasowe spowodowane przez poprzedni rząd!!!

Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
środa, 18 lipca 2018, 14:06

Elektrownie jądrowe należy w Polsce budować i to jak najszybciej z uwagi na: 1. Dostarczają one względnie tanią energię elektryczną. A Polsce dziś grożą 20 stopnie zasilania. 2. Produkują energię w sposób bez emisyjny. A Polska ma najgorsze powietrze w Europie pełne rakotwórczego syfu - efekt masowego spalania paliw kopalnych. 3. Innowacyjność energetyki jądrowej. Wydajność energetyczna rozszczepienia jąder atomu jest to 200 mln elektronowoltów na atom, podczas gdy spalania węgla 4 elektronowolty na atom!

koszty
niedziela, 15 lipca 2018, 13:25

Uważam, że Polska nie posiadająca koncernów atomowych jak rosatom albo dawna areva albo wh nie ma co zaczynać od zera zabawy w budowę reaktorów. Jak już trzeba było to zacząć w latach 60 ubiegłego wieku a nie teraz. Co najwyżej możemy być rynkiem zbytu dla zachodnich technologii a dla samcy polityków raj na ziemi w atomowych spółkach na dziesiątki lat. Po pierwszym załadunku paliwa i rozpoczęciu pracy - nie będzie technicznej możliwości - oszczędzania. To będzie musiało kosztować.

czytelnik
środa, 11 lipca 2018, 16:59

Może cieszmy się z tego co mamy (duże elektrownie cieplne, duże elektrownie wodne, nieustannie rozrastający się postęp w kierunku rozwoju energetyki odnawialnej). Moim zdaniem energetyka jądrowa już pokazała jak wielkie spustoszenie potrafi spowodować dla życia i zdrowia ludzkiego, i środowiska. Tych zagrożeń nigdy nie ustrzeżemy się w 100% w przypadku elektrowni jądrowej: - negatywna dla zdrowia i środowiska naturalnego RADIACJA; - istnienie (wprawdzie małego, ale nigdy niewykluczonego) prawdopodobieństwa AWARII; - GENEROWANIE ODPADÓW PROMIENIOTWÓRCZYCH bardzo trudnych do składowania.

Tweets Energetyka24