Głodujący Wenezuelczycy kradną ropę i wytwarzają "domową" benzynę

23 listopada 2020, 10:43
30666784353_acab0ae26f_k
Fot. DJANDYW.COM AKA NOBODY / Flickr / ilustracyjne

Zdesperowani Wenezuelczycy zaczęli kraść ropę naftową z nieczynnych złóż należących do spółki PDVSA. Agencja Reutera donosi, że z surowca produkują oni benzynę domowej roboty - bardzo niebezpieczną zarówno dla silników, jak i zdrowia.

Wolumeny skradzionej ropy, biorąc pod uwagę poziom wydobycia, nie są duże, ale opisywany przez Reutersa proceder doskonale obrazuje kryzys paliwowy, w jakim pogrążona jest Wenezuela. PDVSA, niegdyś wymieniana jednym tchem wśród takich potentatów jak ExxonMobil czy Saudi Aramco, nie jest już w stanie zabezpieczać paliwowych potrzeb obywateli.

W tym roku firma pobiła nowy, niechlubny rekord. Pod presją amerykańskich sankcji wydobycie ropy spadło we wrześniu do poziomu 397 tys. B/d. Dla porównania, przed wprowadzeniem obostrzeń PDVSA „produkowała” 1,2 mln b/d. W październiku z kraju rządzonego przez Nicolasa Maduro wypłynęło zaledwie 26 tankowców z „czarnym złotem” na pokładzie. Przełożyło się to na ok. 359 tys. baryłek dziennie, czyli najniższy eksport od roku… 1943. 

Sankcje objęły również import benzyny, zmuszając Wenezuelczyków do czekania w ogromnych kolejkach. Wzbudziło to naturalny sprzeciw, ponieważ mówimy o kraju, który posiada największe potwierdzone złoża ropy naftowej na świecie. 

Obecnie, po długich pracach, w Wenezueli udało się wznowić produkcję benzyny w rafineriach Cardon (310 tys. b/d) oraz El Palito (146 tys. b/d). Jest to jednak zaledwie kropla w morzu potrzeb. "Nie możemy wykonywać tak wymagających czynności, kiedy jesteśmy głodni” - powiedział Reutersowi Freddy Camacho, inżynier, który pracował nad ponownym rozruchem zakładów, a w wolnym czasie… naprawiał lodówki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
rob ercik
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:45

Uzależnili się od technologi made in USA i ci trzymają ich w szachu. Oficjalnie tylko FR używa węglowodory do szantażu ...

czytelnik D24
wtorek, 24 listopada 2020, 11:09

To dziwne jest to co mówisz (tradycyjnie) bo to Maduro zatrzymał wydobycie ropy.

Buczacza
wtorek, 24 listopada 2020, 08:16

Pytanie czemu od kilkunastu lat nie zmienili? Na nie mającą analogów technologię made in fr? Przy okazji tak się kończy najczęściej współpraca z onucami. Głód bida, korupcja, przemoc, represje jedynym słowem kryzys!

Tweets Energetyka24