Zbiórka choinek z przeznaczeniem na "zieloną energię"

30 grudnia 2019, 12:04
choinka
Fot.: Pixnio
Energetyka24
Energetyka24

Z uschniętych bożonarodzeniowych choinek postanie tzw. zielona energia. W stolicy rozpoczęła się akcja „Ciepło z natury” - iglaki są odbierane spod domów i przerabiane na biomasę, która następnie jest spalana w elektrociepłowniach.

Stołeczny ratusz poinformował w poniedziałek, że mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewka oczyszczone z ozdób w punktach zbiórki odpadów wielkogabarytowych przy swoich domach. Przypomniał, że należy to uczynić nie wcześniej, niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Iglaki będą odbierane do końca marca 2020 r.

Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć iglaki do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Akcję "Ciepło z natury" organizuje m.st. Warszawa wraz z firmą Segromet.

Drzewka bez dekoracji i po uzyskaniu odpowiedniej wilgotności zostaną rozdrobnione, a następnie spalone w elektrociepłowniach posiadających specjalne instalacje. W ten sposób powstanie energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla.

"Elektrociepłownia zwiększa do maksimum wykorzystanie potencjału energetycznego paliwa. Dzięki wtórnemu obiegowi spalin, a także nadzorowanej emisji gazów cieplarnianych, eliminuje się produkcję cząsteczek pyłów - PM10 i PM 2,5 - które tworzą smog. Paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1 proc. zdolności profesjonalnej instalacji" – wyjaśnił ratusz w komunikacie przesłanym PAP.

Miasto współorganizuje również zbiórkę ukorzenionych iglaków. Leśnicy otworzą punkt zbiórki doniczkowych choinek w sobotę, 18 stycznia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).

Rodzime gatunki, takie jak sona czy świerk pospolity można sadzić w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła mogą zasilić zieleńce.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
mark
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 13:36

To się nazywa PRACA POZORNA. Choinki będą zamieniane na "biomasę" a następnie spalane? Toz to klasyczny przykład na wystawianie faktur za coś co się nie stanie! Najtaniej jest od razu spalić!

Tweets Energetyka24