Zaprezentowano o połowę tańsze od litowo-jonowych baterie sodowe

16 stycznia 2019, 11:37
Zrzut ekranu 2019-01-16 o 11.31.12
Fot.: Materiały prasowe

Baterie sodowo-chlorkowo-niklowe zapewniają o połowę tańszą eksploatację od litowo-jonowych. Nowa technologia ma być wykorzystana przede wszystkim w magazynowaniu energii z OZE.

Niemiecki Fraunhofer IKTS (Instytut Technologii Ceramicznych) opracował wysokotemperaturowe baterie ceramiczne „cerenergy” przeznaczone do stacjonarnego magazynowania energii. Zostaną one zaprezentowane na targach Energy Storage Europe  w marcu 2019 roku w Düsseldorfie.

Cerenergy jest baterią o pojemności 5 kWh składającą się z 20 ogniw. Koszty magazynowania w urządzeniu IKTS mają być o połowę niższe niż w klasycznej baterii litowo-jonowej i wynosić ok. 100 EUR / kWh. Niemieckie baterie mają być gotowe do produkcji w ciągu kilku miesięcy.

Temperatura pracy baterii wynosi 300 stopni Celsjusza, jednak dzięki zastosowaniu izolacji próżniowej nie wymagają one chłodzenia, nawet w ekstremalnych warunkach – zapewnia IKTS.

Sprawność baterii IKTS ma wynosić 90% a gęstość energii 130 W/kg.

Bateria sodowo-chlorkowo-niklowa nie zawiera rzadkich surowców niezbędnych do produkcji litowo-jonowego odpowiednika. Składa się głównie z powszechnej soli (chlorku sodu), tlenku glinu, niklu i żelaza. Wadą tego typu urządzeń jest konieczność pracy w wysokich temperaturach dla utrzymania elektrolitu w stanie ciekłym.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Mateusz
środa, 16 stycznia 2019, 16:33

a jak zasilanie zaniknie i elektrolit wystygnie to co?

irish
środa, 16 stycznia 2019, 15:38

Gęstość energii mierzymy w Wh/kg!

Tweets Energetyka24