Wszystkie polskie tłocznie Baltic Pipe z decyzjami lokalizacyjnymi

29 lipca 2019, 16:23
840_472_matched__pu261w_840472matchedp9jc3k1200650matchedp0yhaj82f9112b0787a2d4d4393a423b698fa5
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Wojewoda wielkopolski 25 lipca br. wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie - podał w poniedziałkowym komunikacie Gaz-System. Oznacza to przejście do etapu uzyskiwania pozwoleń na budowę dla polskich trzech tłoczni projektu Baltic Pipe.

W komunikacie poinformowano, że uzyskanie przez Gaz-System decyzji lokalizacyjnej dla ostatniego takiego obiektu po polskiej stronie w projekcie Baltic Pipe, oznacza przejście do etapu uzyskiwania pozwoleń na budowę dla wszystkich trzech tłoczni. Tłocznia gazu Odolanów będzie zlokalizowana w województwie wielkopolskim, powiecie ostrowskim, gminie Odolanów.

"Inwestycja będzie polegała na rozbudowie istniejącej tłoczni gazu w Odolanowie, rozbudowie węzła przesyłowego w Odolanowie oraz na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową. Rozbudowana tłoczni gazu Odolanów umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz poprawi funkcjonowanie polskiego systemu przesyłowego, który zostanie obciążony zwiększonym przesyłem gazu po rozbudowie istniejącego Terminalu LNG w Świnoujściu oraz po wybudowaniu gazociągu podmorskiego Baltic Pipe" - oceniono w komunikacie.

Gaz-System poinformował, że uzyskał już wszystkie decyzje lokalizacyjne dla tłoczni gazu w ramach Baltic Pipe. Pozostałe decyzje to: decyzja lokalizacyjna dla budowy tłoczni gazu Gustorzyn (realizowanej w ramach projektu GIPL) wydana przez wojewodę kujawsko-pomorskiego 19 lipca 2019 r. i decyzja lokalizacyjna dla rozbudowy tłoczni gazu Goleniów, wydana przez wojewodę zachodniopomorskiego 26 czerwca 2019 r.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy pomiędzy polskim operatorem gazociągów przesyłowych Gaz-System, a duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

W ramach projektu Baltic Pipe w Polsce jest zaplanowanych 5 elementów: budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym, budowa gazociągu relacji Goleniów-Lwówek, rozbudowa tłoczni gazu Goleniów, budowa tłoczni gazu Gustorzyn oraz rozbudowa tłoczni gazu Odolanów.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Stary Grzyb
wtorek, 30 lipca 2019, 14:21

Tak trzymać i wzmacniać, cele są dwa: - całkowite wyrugowanie importu gazu z Rosji do Polski; - osiągnięcie przez Polskę pozycji hubu gazowego w Europie Środkowej i uzyskanie zdolności znaczącego reeksportu nierosyjskiego gazu z Polski.

anda
środa, 31 lipca 2019, 13:13

Oj bajeczki nawet Litwa nie chce gazu z USA tylko kupuje z Jamału a ty piszesz o jakimś hubie? mieliśmy sznansę być hubem na całą Europę ale jak się walczy o nie swoje interesy to mamy to co mamy inni zarabiają a my daleje walczymy tylko o co - jak przyjdzie co do czego to nas sprzedadzą zresztą jak zwykle

Boczek
piątek, 9 sierpnia 2019, 12:38

Litwa kupuje gaz z Norwegii (wieloletni kontrakt na LNG ostatnio przedłużony na 10 lat) i z Rosji. Tyle, że po tym jak stworzyli terminal LNG. Rosja musiała już w pierwszym roku obniżyć ceny o 20% aby utrzymać się na rynku.

Tweets Energetyka24