Reklama

OZE

Woźny: projekt noweli ustawy o OZE - w przyszłym tygodniu na Stałym Komitecie RM

Fot.: Dover Air Force Base
Fot.: Dover Air Force Base

W przyszłym tygodniu na Stały Komitet Rady Ministrów trafi projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, zakładający m.in. rozszerzenie grupy prosumentów o firmy - zapowiedział w czwartek pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

"W tym tygodniu do projektu noweli ustawy zostały zgłoszone poprawki dotyczące dwóch bardzo istotnych kwestii - m.in. rozszerzenia definicji prosumenta o przedsiębiorcę" - powiedział Woźny. Wyjaśnił, że chodzi o to, by do istniejącego już katalogu prosumentów wpisać przedsiębiorców, by również oni mogli "korzystać z korzystnego systemu opustowego, który stał się motorem rozwoju prosumenckiej fotowoltaiki w Polsce przez ostatnie dwa lata".

Prosument to ten, kto konsumuje (kupuje energię), a także ją produkuje.

"W przyszłym tygodniu na Stałym Komitecie RM staje nowelizacja ustawy o OZE" - zapowiedział Woźny, który uczestniczył w czwartkowej konferencji dotyczącej gwarancji kredytowych BGK na instalacje fotowoltaiczne dla firm.

Wyjaśnił, że druga istotna poprawka dotyczy wydania rozporządzenia wykonawczego. "Chcemy doprowadzić do tego, żeby była delegacja do wydania rozporządzenia wykonawczego, które będzie regulowało zasady obsługi prosumenta przez operatorów systemów dystrybucyjnych" - wskazał Woźny. Wyjaśnił, że chodzi o rozporządzenie wydawane wspólnie przez ministra energii i ministra właściwego ds. gospodarki, które będzie regulowało cały proces obsługi prosumenta.

O tym, że trwają prace nad projektem noweli ustawy o OZE, która pozwoli objąć systemem prosumenckim sektor MŚP, informowała pod koniec kwietnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wyjaśniła, że małe i średnie przedsiębiorstwa miałyby zostać objęte opustami.

Opust to sposób bezgotówkowego rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w mikroinstalacji. Dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh. W przypadku instalacji o mocy 10-40 kW rozliczenie odbywa się w stosunku 1 do 0,7.

Minister mówiła wówczas, że po zmianie prawa panele fotowoltaiczne będzie można instalować na terenie całej posesji, a nie tylko na dachach domów jednorodzinnych.

Zdaniem Emilewicz zmiany w prawie pozwolą przyspieszyć rozwój mikroinstalacji OZE w Polsce i pomóc w osiągnięciu zobowiązań pakietu klimatyczno-energetycznego. Polska zobowiązała się, że do 2020 r. osiągniemy 15-proc. udział OZE w miksie energetycznym.

Źródło:PAP
  • OZE
Reklama

Komentarze

    Reklama