Woźniak: Drugi gazoport zredukuje rolę rosyjskiego gazu do minimum

20 listopada 2015, 15:47

W swoim niedawnym expose premier Beata Szydło poinformowała, że gabinet pod jej kierownictwem rozważy koncepcję budowy drugiego terminalu LNG, który miałby zostać zlokalizowany w okolicach Trójmiasta. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Piotra Woźniaka - ministra gospodarki w latach 2005-2007 oraz byłego Głównego Geologa Kraju.

„Odbieram tę wypowiedź bardzo pozytywnie, ponieważ oznacza, że nareszcie po ośmiu latach wracamy na właściwy kierunek i zmieniamy nie tylko optykę, ale przede wszystkim schemat zaopatrzenia kraju w gaz ziemny. Nie będziemy traktować dostaw ze wschodu, jako podstawowego źródła zaopatrzenia, a pozostałych kierunków wyłącznie, jako uzupełnienie” - powiedział ekspert. Zwrócił również uwagę na istotną wartość dywersyfikacyjną, jaką niesie ze sobą gazoport: „Polega ona na tym, że zamiast kupować gaz, albo od Federacji Rosyjskiej, albo od niemieckich pośredników (zwykle kontrolowanych przez Rosjan), rynek będzie oferował znaczne wolumeny z niezależnych i niezawodnych źródeł (…) To będzie podstawa zaopatrzenia,  a w uzupełnieniu może być (albo może nie być) surowiec rosyjski -  odwracamy sytuację kompletnie, tak to odczytałem” - mówił Piotr Woźniak w rozmowie z Energetyką24. "Drugą znakomitą zaletą zmiany głównego kierunku i źródła dostaw, będzie prawdziwa (a nie pozorna) konkurencja w imporcie. Konsumenci mogą na tym tylko skorzystać. Czy powstanie nowy terminal, czy stałe połączenie gazociągiem np. z Morzem Północnym (lub oba) jest oczywiście „do rozważenia” przez nowy rząd, co zapowiedziała Pani Premier” - nadmienił były Główny Geolog Kraju. 

Zdaniem byłego ministra gospodarki, możliwa jest sytuacja, w której ograniczymy  Rosji zyski płynące z aktywności na polskim rynku. Przemawiają za tym rozmaite argumenty, m.in. niestabilność dostaw z kierunku wschodniego oraz kwestie geopolityczne - chodzi tutaj głównie o wywołaną przez Moskwę wojnę na Ukrainie: „Kiedy płacimy  za gaz z Gazpromu (pośrednio albo bezpośrednio) to wpływy  trafiają w dużej części  do budżetu Federacji Rosyjskiej. A jest on od co najmniej roku i budżetem wojennym, więc w ten sposób zbroimy Rosję” - zauważył Piotr Woźniak. „Płacąc natomiast np. Norwegom za ich gaz, zbroimy naszych sojuszników w NATO. Jeżeli mamy wybierać, kogo wspierać, to odpowiedź jest oczywista - i tak odbieram wypowiedź Pani Premier” - podsumował ekspert.

Zobacz także: Polski pomysł na zablokowanie Nord Stream 2 – czas na konfrontację z Niemcami

Zobacz także: Siedem projektów Gaz-Systemu kluczowych dla UE

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
max
piątek, 20 listopada 2015, 15:56

swolocz ruska niech szuka dojnej krowy w przeciwnym kierunku geograficznym

pablo
sobota, 21 listopada 2015, 13:00

Koszty człowieku, koszty! Czy ktoś się nad tym zastanawia? Jeśli ktoś myśli, że jak Rosja zamknie nam gaz to inni dostarczą, to jest w błędzie. Będzie wówczas totalna wojna na świecie. Trochę więcej zwojów w mózgu by sie przydało myślicielom!

No i Fajnie
wtorek, 24 listopada 2015, 08:56

Millera za układy z Schröderem i zablokowanie budowy rurociągu z Norwegii co pozwoliło wybudować rurociąg Nord Steam pomiedzy Rosją a Niemcami powinno się rozstrzelać jako zdrajcę Ojczyzny

DPS
sobota, 21 listopada 2015, 18:40

Kompletny kretynizm ! Ten facet ogarniętymi obsesjami na punkcie Rosji chce ,żebyśmy płacili drożej ( bo gaz skroplony sprowadzany statkami NIE BĘDZIE TAŃSZY ! ) , byleby nie dać zarobić Rosji . Niemcy , Francuzi etc będą nadal kupować TAŃSZY gaz z Rosji i cieszyć się, że Polacy sami dobijają kosztami gazu swoje zakłady , które mogłyby być konkurentami dla ich firm. Tak poza tym po co budować nowy gazoport , skoro ten jeden nie będzie w pełni wykorzystany ? A "pomysł" gazociągu z Norwegii pokazuje ,że Woźniak nie ma pojęcia o realiach branży. Kto go sfinansuje , skoro , poza Polską , nie ma chętnych na gaz stamtąd ?

ATK z Californii
niedziela, 22 listopada 2015, 06:46

DF 24 brnie dalej w propagandzie parti wszechwladzy. Wlasciwie to juz oficjalnie od paru dni jest rezimowa tuba. Gratuluje. Odnosnie gazoportu, pierwszy jeszcze w pelni nie pracuje I nie wiadomo czy znajdzie klientow na swoj gaz, a Szydlo mowi o drugim. I do tego, kto mialby to sfinansowac?

Reklama
Tweets Energetyka24