Reklama

Górnictwo

Włodzimierz Hereźniak i Jarosław Jędrysek nowymi wiceprezesami JSW

Fot. Dawid Lach / www.jsw.pl
Fot. Dawid Lach / www.jsw.pl

Były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Włodzimierz Hereźniak został nowym wiceprezesem tej spółki ds. handlu, a b. wiceprezes Węglokoksu Jarosław Jędrysek - wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych - zdecydowała we wtorek rada nadzorcza firmy.

We wtorek rada JSW kontynuowała przerwane ponad tydzień temu posiedzenie, poświęcone wyborowi wiceprezesów spółki. Jak poinformowano w komunikacie, Włodzimierz Hereźniak ma objąć stanowisko wiceprezesa ds. handlu 5 maja, zaś Jarosław Jędrysek rozpocznie pracę na stanowisku wiceprezesa ds. ekonomicznych 10 maja.

Reklama
Reklama

Ogłoszone przez radę nadzorczą postępowanie kwalifikacyjne dotyczyło także stanowiska wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych, jednak we wtorek spółka nie poinformowała, by także ten konkurs został rozstrzygnięty. O trzy stanowiska w zarządzie JSW ubiegało się łącznie 11 kandydatów, a dwóch innych nie spełniło wymogów formalnych.

Nowy wiceprezes JSW ds. handlu Włodzimierz Hereźniak przez niespełna półtora roku, do 18 stycznia br., był prezesem zarządu JSW. Został odwołany z tego stanowiska bez podania przyczyn. Hereźniak kierował także jastrzębską spółką przez ponad siedem miesięcy na przełomie 2006 i 2007 roku.

Hereźniak jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, karierę zaczynał w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach, później pracował m.in. w kopalni Knurów i dawnej Gliwickiej Spółce Węglowej. Jest menedżerem znanym w branży górniczej i energetycznej, był m.in. w zarządach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu–Zdroju oraz spółek Polski Koks, Remkoks, Węglozbyt i Tauron Ciepło. 

Jarosław Jędrysek, który od 10 maja będzie wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych, w latach 2016-2019 był wiceprezesem katowickiego Węglokoksu, gdzie odpowiadał za finanse. Jest absolwentem ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Karierę zawodową zaczynał w ING Banku Śląskim, gdzie był m.in. dyrektorem oddziałów. Później był związany m.in. z KGHM Polska Miedź (jako dyrektor ds. finansowych w kopalni Rudna oraz pełnomocnik zarządu w Zakładzie Wzbogacania Rud) i Jastrzębską Spółką Węglową (w latach 2009-2016 zarządzał finansami w dwóch kopalniach JSW oraz kierował biurem finansów spółki). Jest specjalistą w zakresie zarządzania w sektorze węglowym i sektorze finansów. Ostatnio był w zarządzie Centrum Badań Jakości Grupy KGHM.

Pod koniec marca br. rada nadzorcza JSW odwołała ze stanowisk - bez podania przyczyn - dwóch dotychczasowych wiceprezesów: odpowiedzialnego za sprawy ekonomiczne Radosława Załozińskiego oraz wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych Artura Dyczkę. 

Opublikowane 1 kwietnia ogłoszenie o postępowaniach kwalifikacyjnych dotyczyło także - oprócz następców dwóch odwołanych ostatnio wiceprezesów - funkcji wiceprezesa ds. handlu; na tym stanowisku w zarządzie JSW był dotąd wakat, a sprawy handlowe nadzorował bezpośrednio prezes JSW. Obecnie za sprawy handlu będzie odpowiadał Włodzimierz Hereźniak, za sprawy ekonomiczne Jarosław Jędrysek, zaś stanowisko wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych pozostaje nieobsadzone. 

Od początku marca br. na czele zarządu JSW stoi Barbara Piontek, która dotąd - po odwołaniu wiceprezesa Załozińskiego - zajmowała się także sprawami ekonomicznymi oraz odpowiadała za handel. W zarządzie JSW jest również wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda (obecnie pełniący także obowiązki wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych) oraz wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, wybrany do zarządu JSW przez ponad 22-tysięczną załogę firmy.

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest wiodącym europejskim producentem węgla koksowego i koksu. W ubiegłym, kryzysowym dla spółki roku, kopalnie JSW wydobyły 14,4 mln ton węgla, z czego 77 proc. stanowił węgiel koksowy - spółka deklaruje zwiększanie udziału tego typu węgla w całkowitej produkcji. Koksownie Grupy JSW wytworzyły w 2020 r. 3,3 mln ton koksu. Ceny węgla i koksu spadły rok do roku o blisko jedną trzecią, co poskutkowało zmniejszeniem przychodów Grupy o ponad 19 proc. Grupa JSW zamknęła miniony rok stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł. W tym roku spółka liczy na ożywienie rynkowe i poprawę wyników.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama