Winnicki: Albo atom, albo epoka kamienia łupanego

20 kwietnia 2021, 15:08
840_472_matched__qh7ubh_840472matchedpyp65rwinnicki
Fot.: Flickr.com

„Jedynym rozwiązaniem dla państw rozwijających się jest energia atomowa. Nie ma żadnego innego mechanizmu na dziś, poza propozycją powrotu do epoki kamienia łupanego, niż to” - powiedział poseł Robert Winnicki.

Poseł Winnicki zabrał głos podczas debaty sejmowej nad ustawą w sprawie efektywności energetycznej. Wypowiedział się m. in. na temat neutralności klimatycznej. „Przestańmy siać propagandę (…). Wiem, że wystarczy, żeby parę osób wyszło w strajku klimatycznym i państwo biegają, żeby zdobywać poparcie, ale przestańcie opowiadać głupoty, jakoby jakiś kraj w pojedynkę mógł zrobić neutralność klimatyczną. Klimat jest sprawą ogólnoziemską, globalną. Klimatu nie zmieni nawet to, gdyby neutralność klimatyczną osiągnęła cała Unia Europejska w rekordowym tempie. Powiedzmy to sobie raz na zawsze: Polska produkuje poniżej 1% światowych emisji CO2, Unia Europejska generuje poniżej 10% tej emisji (...). Największe wzrosty są w państwa Azji, Afryki, Ameryki Południowej, szybko rozwijających się. Największe wzrosty za ostatnie dziesiątki lat to Chiny, ze względu na gwałtowną industrializację (…)” - stwierdził.

Winnicki mówił również o roli energetyki jądrowej w dekarbonizacji. „Powiedzmy sobie też jasno (…), że jedynym rozwiązaniem dla państw rozwijających się jest energia atomowa. Nie ma żadnego innego mechanizmu na dziś, poza propozycją powrotu do epoki kamienia łupanego, niż to, żeby dać krajom możliwość rozwijania się, również dać Polsce możliwość rozwijania się, jeśli ma zwijać węgiel” - podkreślił.

Lider Konfederacji odniósł się także do protestów aktywistów proklimatycznych, którzy przyklejali się do budynków parlamentu. Winnicki skrytykował ich za brak pomysłu na realizację żądań. „Rzućcie iPhone’y, bierzcie skóry, weźcie do ręki dzidy i to jest wasz świat. Nie produkujcie nowoczesnych leków i starajcie się przeżyć w buszu (…). To, że żyjecie otoczeni technolpgią czerpiącą mnóstwo energii w środku wielkich miast, będących pożeraczami energii, tego przyznać nie chcecie (…). Powinniśmy zmieniać nasz miks energetyczny, budować OZE, musimy zbudować elektrownię atomową (…), ale swoim tempem” - dodał.

image

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Marek Konfederat
czwartek, 22 kwietnia 2021, 00:45

Oczywiście że tak. Emisja CO2 wykończy gospodarkę. OZE będą kosztować bilion złotych w ciągu 20lat, tj. 50mld co rok, taka kwota obniżyłaby PIT z najniższej stawki do 10%! Atom zapewni zero-emisyjność i dużo taniej energii. Jedynym minusem jest skladowalnos odpadów, kopie się wielkie doły i ściany obkłada się materiałami nieprzepuszczającymi promieniowania gamma

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:28

Podaj jakieś wyliczenia tego taniego atomu. wiesz po ile bedzie energia z najnowszej elektowni jądrowej w Anglii ? Dałeś się zmanipulować. Poczytaj, poszukaj .... wyrób sobie własne zdanie. Po za tym EJ buduje się latami.... to rozwiązanie dopiero możliwe za 10lat.... a do tego rewolucja OZE już będzie miała miejsce.

wtorek, 27 kwietnia 2021, 03:47

Policz sobie ile kosztuje emisja co2 z węgla lub gazu.

Paweł
środa, 21 kwietnia 2021, 22:56

Będzie siedział, za działanie na szkodę Rzeczypospolitej.

lenr
środa, 21 kwietnia 2021, 12:36

A kraje jak Somalia, Jemen czy inne będące wylęgarniami terrorystów też mają budować el atomowe i mieć potem dostęp do materiałów rozszczepialnych?

Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
środa, 21 kwietnia 2021, 01:40

Jako inżynier a nie polityk też tak uważam, chcemy zmieniać nasz mix energetyczny zachowując stabilność dostaw energii, a jednocześnie w sposób czysty tą energię produkować, to trzeba zbudować elektrownię jądrową i deklaruję tu własne zaangażowanie, również gotowość do kupna obligacji jądrowych za takie kwoty, na jakie mnie będzie stać.

rmarcin555
wtorek, 20 kwietnia 2021, 18:49

To niech tow. Winnicki, razem z (arch)Aniołem nie gadają tylko zaczną budować elektrownię atomową. Na pewno zrobią interes życia.

czwartek, 22 kwietnia 2021, 00:48

Daj im szansę jako jedynym, którzy nie mają do tej pory żadnej machloji

środa, 21 kwietnia 2021, 15:49

Co spowodowało, że napisałeś takie "coś". Może jeszcze raz spróbuj. A nuż tym razem okaże się, że posiadasz jakaś wiedzę a i logika nie jest ci obca.

wtorek, 27 kwietnia 2021, 03:48

oj, nie szalał bym tak...

Tweets Energetyka24