Wiemy, skąd rząd weźmie pieniądze na rekompensaty za prąd

10 grudnia 2018, 14:41
Zrzut ekranu 2018-12-10 o 14.37.43
Fot.: Energetyka24.com

Ministerstwo Energii ogłosiło mechanizm oraz źródła finansowania rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej.

Minister energii podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej podkreślił, że resort pracuje obecnie nad wdrożeniem mechanizmów rekompensat dla konsumentów energii elektrycznej, mających uchronić ich przed podwyżkami cen za prąd.

„Chcieliśmy przekazać informację, że Polaków ta energia nie będzie więcej kosztowała. Jesteśmy w przededniu złożenia ustawy i niezwykle nam zależy, żeby odbudować zaufanie społeczne do polityki klimatycznej” – mówił podczas konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Środki na poczet rekompensat mają pochodzić z:

- sprzedaży uprawnień do emisji CO2;

- zwrotów rekompensat;

- budżetu państwa;

- dobrowolnych wpłat i darowizn;

- koncernów energetycznych (jeśli posiadają aktywa wytwórcze o mocy powyżej 1 GW i powyżej 1 mln klientów przyłączonych do sieci);

- wpływów z innych środków publicznych. 

Środki zgromadzone z powyższych źródeł w Funduszu Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej będą obsługiwane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zarządzane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. i dysponowane przez Ministerstwo Energii.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Eco
czwartek, 20 grudnia 2018, 12:37

W ramach "rozwoju" OZE PIS zmniejszył rozliczenie producentom prądu np z paneli słonecznych z przełącznika 1do 1, na 1 do 0,8 kWh. Oznacza to kradzież 20% wyprodukowanej mocy producentom na rzecz państwowych firm energetycznych typu PGE itd. Tak PIS "wspiera" prywatne inwestycje w zieloną energię!!

dropik
wtorek, 11 grudnia 2018, 13:35

Tak wykuwa się nowa "ekonomia polityczne" . do funduszu refinansującego podwyżki dodane postaną zyski opłat za emisję CO2 i .... 1 mld oszczędności poczynionych przez koncerny energetyczne , które przecież zażądały tych podwyżek. Nasz socjalizm bohatersko walczy z problemami, które sam spowodował

Marek1
wtorek, 11 grudnia 2018, 10:20

"- dobrowolnych wpłat i darowizn" - p. Tchórzewski, a KTO ma te darowizny czynić ? Jeśli parlamentarzyści oraz ministrowie, to jestem bardzo za. Niestety ale to nierealne, jak cała zresztą "polityka" energetyczna, obronna i zagraniczna jaką uprawiają "fachowcy" z Nowogrodzkiej ...

irish
poniedziałek, 10 grudnia 2018, 19:15

Już widzę te środki ze sprzedaży uprawnień :) Prędzej zobaczę środki wydane na ich zakup. A dobrowolne wpłaty to już szczyt bezczelności.

Tweets Energetyka24