Wielka Brytania zakazała wydobycia gazu metodą szczelinowania

4 listopada 2019, 15:10
building-wall-flag-pole-wallpaper-preview
Fot.: peakpx.com

Po sierpniowych wstrząsach w trakcie wydobycia gazu metodą szczelinowania rząd w Londynie wydał zakaz jej stosowania.

Zakaz wprowadzono w związku z publikacją Oil and Gas Authority (OGA), z którego wynikało, że niemożliwe jest wyeliminowanie "nieakceptowalnych" skutków dla ludności zamieszkującej w pobliżu prowadzonych prac wydobywczych - informuje Bloomberg.

Raport powstał w rezultacie wstrząsu o magnitudzie 2.9 jaki miał miejsce 26 sierpnia 2019 roku w okolicach Blackpool w związku z prowadzonym nieopodal pracami wydobywczymi w Preston New Road przez jedyną w Wielkiej Brytanii wiertnię stosującą metodę szczelinowania.

Wstrząs przyczynił się do wybuchu licznych protestów działaczy ekologicznych i lokalnej społeczności, która domagała się przywrócenia zakazu stosowania kontrowersyjnej metody. Wcześniej zakaz wprowadzono w 2011 roku. Anulowano go dopiero w 2018 roku. Rząd Borisa Johnsona planował rozwinąć wydobycie gazu metodą szczelinowania na szerszą skalę w celu zmniejszenia zależności Wielkiej Brytanii od importu gazu.

Gaz ziemny wydobywany jest metodą szczelinowania na masową skalę głównie w USA. Tzw. rewolucja łupkowa pozwoliła USA stać się liczącym eksporterem tego surowca w formie skroplonej.

Szczelinowanie polega na wprowadzeniu w odwiert mieszaniny wody, piasku i dodatków chemicznych pod wysokim ciśnieniem w celu powiększenia i utrzymania szczelin w skałach i uwolnienia uwięzionych pokładów gazu. Stosowanie tej metody rodzi liczne kontrowersje związane z ryzykiem przedostania się stosowanych chemikaliów do wód gruntowych oraz możliwymi wstrząsami. OGA w opublikowanym raporcie stwierdziła, że uniknięcie wstrząsów lub przewidzenie ich magnitudy jest niemożliwe. Ponadto metoda szczelinowania wymaga wykorzystania bardzo dużych ilości wody.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24