Wielka Brytania: pierwsza od 135 lat doba bez energii z węgla

24 kwietnia 2017, 14:31
Fot. Flickr/Oran Viriyincy/CC.3.0
Energetyka24
Energetyka24

Wielka Brytania po raz pierwszy od początku rewolucji przemysłowej obyła się przez całą dobę bez energii wytwarzanej z węgla. O fakcie poinformował brytyjski operator sieci elektroenergetycznej, spółka National Grid. 

Udział brytyjskich elektrowni węglowych w dostarczaniu energii do systemu spadł w ubiegły czwartek około 11:00 czasu lokalnego do zera. Sytuacja taka utrzymywała się do północy w piątek, gdy większość zapotrzebowania zaspokajały siłownie gazowe i atomowe, a w mniejszym stopniu odnawialne źródła energii.

Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 1882 r. kiedy to w Londynie uruchomiono pierwszą na świecie elektrownię opalaną węglem.         

„Osiągnięcie pierwszego dnia pracy bez węgla od początku rewolucji przemysłowej jest punktem zwrotnym w naszej transformacji energetycznej” - powiedziała BBC Cordi O'Haraová z National Grid. Jednocześnie zastrzegła ona, że surowiec ten pozostaje ważnym źródłem energii.

Zobacz także: Tobiszowski: Nowa jakość w górnictwie

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Osa
poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 18:55

Bzdura. W Irlandii Północnej węglowa kopci cały czas, chyba że slowo Wielka Brytania znaczy dla was coś innego. Ps admin puść moje komentarze. Wiem że nie lubicie PiSu i kasujecie moje komentarze ale już zaczynacie się kompromitować

Naiwny
wtorek, 25 kwietnia 2017, 14:33

Ale dlaczego - przecież Węgiel jest taki fajny. Angole to jednak wyjątkowe dziwolągi. Wolą energię atomową i ze spalania gazu. Nawet ten wstrętny ruski gaz spalają. Szkodniki i to bez gustu i dobrych manier.

Tweets Energetyka24