Widmo nad panelem. Czy zacienienie to problem dla fotowoltaiki?

7 lutego 2020, 14:15
solar-cells-824691_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które generują energię elektryczną dzięki dostępowi do światła słonecznego. Obecnie w Polsce obserwować można prawdziwy boom na tę technologię. Wszystko dzięki rządowemu programowi dotacji „Mój prąd”, który skusił dziesiątki tysięcy Polaków do inwestycji w przydomowe małe elektrownie solarne.

Gwałtowny rozwój widać nie tylko w segmencie mniejszych, przydomowych instalacji, ale również w sektorze wielkopołaciowych farm słonecznych. Regionalne Programy Operacyjne, program „Energia Plus” czy też dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej starają się wspomóc inwestorów w wykonywaniu wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych. Widać także ruch w sektorze Bankowym, gdzie pojawia się coraz więcej ofert związanych z finansowaniem dużych farm fotowoltaicznych.

Rozwój dużych parków fotowoltaicznych jest zgodny z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku. Dokument ten zakłada, że najwięcej mocy zainstalowanych przybędzie właśnie w fotowoltaice. Dlatego też w najbliższych latach spodziewać można się szerokich inwestycji w ten typ jednostek wytwórczych.

Popularność energetyki słonecznej wynika przede wszystkim z faktu, że urządzenia takie pozwalają znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jednak ich efektywność, a więc i stopa zwrotu z inwestycji zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest zacienienie paneli słonecznych, które zdarza się np. podczas naturalnej drogi słońca przez nieboskłon, opadów śniegu czy przykrycia urządzenia liśćmi. Wpływa ono istotnie na wydajność ogniw fotowoltaicznych i może warunkować opłacalność inwestycji w takie rozwiązania.

Producenci paneli słonecznych dostrzegli już ten problem. Odpowiedzią branży na ryzyka związane z zacienieniem jest oferowana przez CAT® technologia specjalnych połączeń szeregowo-równoległych ogniw fotowoltaicznych.