Wiceprezes Saudi Aramco w Orlenie. Więcej saudyjskiej ropy w Polsce? [NEWS]

6 listopada 2017, 20:47
Abdulaziz M. Al-Judaimi. Fot. http://www.saudiaramco.com

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Energetyka24 z wizytą w Polsce przebywa obecnie wiceprezes saudyjskiego potentata naftowego Saudi Aramco. Rozmowy dotyczą poszerzenia współpracy w zakresie handlu ropą naftową. 

Abdulaziz M. Al-Judaimi to wiceprezes ds. downstreamu w globalnym potentacie Saudi Aramco. Jego wizyta w Polsce i spotkanie z przedstawicielami PKN Orlen ma dotyczyć poszerzenia kooperacji obu koncernów. Polska spółka nie komentuje informacji Energetyka24.

Warto przypomnieć, że w maju 2016 r. płocki potentat podpisał pierwszą w historii umowę długoterminową na dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do Polski. Aż do tego momentu Saudi Aramco nie prowadziło swoich interesów nad Bałtykiem.

We wrześniu 2016 r. Energetyka24 informowała powołując się na swoje źródła, że „w czerwcu w Arabii Saudyjskiej gościła delegacja z Prezesem Wojciechem Jasińskim, który spotkał się z kierownictwem Saudi Aramco (…) współpraca w zakresie dostaw ropy naftowej to dopiero początek, a obszarów strategicznej współpracy może być więcej”. Zgodnie z sugestiami naszych rozmówców taka obietnica mogła być także próbą zaoferowania Polsce oferty w zamian za ochłodzenie relacji naftowych z Iranem.

Natomiast w listopadzie 2016 r. Orlen rozszerzył umowę długoterminową z Saudi Aramco tak, że objęła ona również aktywa polskiej Grupy na Litwie i w Czechach.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Buba
wtorek, 7 listopada 2017, 07:37

Prawidłowo dziękujemy naszym ,,przyjaciołom,, ze wschodu. Daswidania.

Fun funów z USA
poniedziałek, 6 listopada 2017, 22:20

A na marginesie tych rozmów o "kooperacji" poprosił już o azyl?

Polanski
poniedziałek, 6 listopada 2017, 22:14

A zapytali się już o cenę ropy? Bo jeszcze 4 lata temu jak przez pomyłkę poszła informacja, że Polska jest zainteresowana, to przyszła z ARAMCO informacja, że to bardzo dziwne, bo nikt nigdy z Polski nawet się o cenę nie zapytał. Ciekawe skąd te orły z Orlenu wiedziały, że cena rosyjskiej ropy jest najniższa? Może to cyganki i ze szklanej kuli potrafią takie rzeczy odczytać?

Reklama
Tweets Energetyka24