Wiceprezes PGNiG: Gazociąg Baltic Pipe rentowny. Rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami zagranicznymi

24 lutego 2016, 16:42

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, że rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu nie będzie wystarczająca w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa gazowego Polski. Zdaniem menadżera konieczne jest uruchomienie nowego korytarza dostaw gazu z rejonu Morza Północnego. 

Chodzi o wykorzystanie istniejącej infrastruktury norweskiej i duńskiej oraz budowę rurociągu Baltic Pipe pomiędzy Polską i Danią. PGNiG rozpoczął już rozmowy z operatorami sieci przesyłowych z krajów wchodzących w skład postulowanego projektu. Według Woźniaka wstępne analizy pokazują, że rentowność inwestycji zapewniłaby przepustowość rzędu 7 mld m3. Surowiec trafiałby do Polski i krajów Grupy Wyszehradzkich i być może na Ukrainę.

Jak podkreślił wiceprezes PGNiG – koncern posiada obecnie 19 koncesji na szelfie norweskim i nie wyklucza kolejnych akwizycji. Pochodzący z nich surowiec będzie dedykowany nowemu korytarzowi przesyłowemu. „Zapewnimy przepustowość rurociągu” – dodał menadżer.

Warto podkreślić, że w styczniu br. Energetyka24.com informowała, że Polska może zaangażować się w budowę „Korytarza Północnego” (analogicznie do Korytarza Południowego pomiędzy Azerbejdżanem i Włochami), w skład którego wejdzie terminal LNG w Świnoujściu, Baltic Pipe i być może drugi gazoport, o którym wspominała w swoim expose premier Beata Szydło. Może to doprowadzić do marginalizacji znaczenia Gazpromu na polskim rynku, a być może również w regionie.

Zobacz także: Polska zbuduje „Północny Korytarz Gazowy”? Warszawa głównym przeciwnikiem Gazpromu

 

 

 

 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Łużyce
środa, 24 lutego 2016, 19:30

Tytuł wprowadza w błąd ! Baltic Pipe dopiero b ę d z i e m o ż e rentowne , jak dogadamy się z odbiorcami z Grupy Wyszehradzkiej i być może na Ukrainę. Czy autorem tekstu był uczeń propagandzisty z epoki Gierka ? I żeby nie było wątpliwości: jestem w 100% za tym gazociągiem, ale nie zamieszczajcie tu propagandy i pobożnych życzeń, tylko rzetelne info.

fiha
środa, 24 lutego 2016, 18:15

Rewo Brawo ale co tak wolno wam idzie

Tweets Energetyka24