Reklama

Ropa

Wiceprezes Lotosu dla Energetyka24: remont rafinerii zwiększy efektywność zakładu

Fot. Lotos
Fot. Lotos

Jarosław Kawula, Wiceprezes Zarządu Grupy Lotos ds. Produkcji, wypowiedział się dla serwisu Energetyka24 na temat postoju remontowego gdańskiej rafinerii. Choć, jak podała spółka, prace te były powodem znacznego obniżenia przepływów pieniężnych, to cała operacja uważana jest za sukces.

Jak powiedział Kawula, postój remontowy realizowany był od 3 marca. ,,Wtedy rozpoczął się proces zatrzymywania pierwszej instalacji rafineryjnej. Z kolei koniec postoju remontowego, z uwzględnieniem fazy rozruchów instalacji, miał miejsce w ubiegły piątek, 21 kwietnia. Cała rafineria jest już w ruchu i można powiedzieć że działa na <<pełnych obrotach>>"- dodał.

Wiceprezes podkreślił, że remont zakończył się zgodnie z harmonogramem i w zakresie budżetu. ,,Komunikowaliśmy, że spodziewamy się kosztów remontowych na poziomie ok. 200 mln zł i podtrzymujemy tę wartość"- zauważył.

Zobacz także: Lotos z wyższym zyskiem od prognozowanego

,,W tej chwili jesteśmy w trakcie dokonywania rozliczeń, ale ze względu na fakt, iż podczas postoju remontowego nie wydarzyło się nic nieprzewidzianego, nie przypuszczamy, aby nasze przewidywania finansowe zostały przekroczone"- stwierdził Kawula.

Wiceprezes Lotosu powiedział również, że postój remontowy, oprócz typowych prac związanych z utrzymaniem ruchu, obejmował również wymianę katalizatorów instalacji. ,,Traktujemy to jako inwestycję w zdolności przerobowe. Ponieważ wybieraliśmy najlepsze produkty, spodziewamy się, że ten element poprawi nasze możliwości przerobowe, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki spółki"- dodał.

,,Pozostaje też kwestia integracji z nowobudowanymi instalacjami Projektu EFRA. Wykonaliśmy kilkaset połączeń rurociągowych, do których będziemy sukcesywnie przyłączać w przyszłym roku instalacje Projektu EFRA, bez wpływu na bieżącą pracę rafinerii"- podsumował Kawula.

Projekt EFRA, którego faza realizacyjna została zainaugurowana w październiku 2015, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Dzięki instalacjom produkcyjnym powstałym w jego ramach, rafineria Lotosu w Gdańsku zyska innowacyjne technologie i wejdzie do grona najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Po realizacji Projektu EFRA rafineria Lotosu będzie produkowała rocznie 900 tys. ton dodatkowych paliw i 300 tys. ton koksu. Zgodnie z założeniami realizacja tego projektu pozwoli podnieść marżę rafineryjną o ok. 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.

Reklama

Komentarze

    Reklama