Woźniak: po decyzji ws. gazociągu OPAL solidarność energetyczna nabrała materialnego znaczenia

10 września 2019, 15:41
840_472_matched__pk11se_maxresdefault
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Mam wrażenie, że po wyroku Sądu UE ws. gazociągu OPAL po raz pierwszy solidarność energetyczna nabrała materialnego znaczenia, a nie jest tylko pustosłowiem - powiedział na konferencji prasowej we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Ocenił, że wyrok potwierdza, że "wcześniejsza decyzja Komisji Europejskiej jest ewidentnym naruszeniem zasady solidarności energetycznej". "Mam wrażenie, że po raz pierwszy solidarność energetyczna nabrała materialnego znaczenia, a nie jest tylko pustosłowiem" - dodał.

Jak mówił, "chodzi o zasadę solidarności energetycznej, pomieszczoną w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, tzw. TFUE z 2009 r. "Istotnym elementem jest fakt, nie wszyscy o tym wiedzą, że ta decyzja (Sądu UE - PAP) ma rygor tzw. natychmiastowej wykonalności" - podkreślił prezes PGNiG.

Zaznaczył, że w uzasadnieniu swojego wyroku Sąd UE potwierdził argumenty PGNiG. "Czyli (Sąd UE - PAP) potwierdził naszą skargę podnoszącą sprawę naruszenia tej zasady solidarności, o której mowa. (...) Nastąpiło (to - PAP) poprzez niezbadanie we właściwym trybie i we właściwym terminie wpływu decyzji Komisji Europejskiej na bezpieczeństwo energetyczne Polski" - dodał.

Ocenił, że w warunkach Polski "nie trzeba tłumaczyć" kwestii bezpieczeństwa energetycznego. "W przypadku rynku gazowego, ma to szczególnie istotne znaczenie" - podkreślił Woźniak.(PAP) 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
anda
wtorek, 10 września 2019, 22:39

Ciekawym czy będzie zadowolony jak Gazprom zażąda 50 % mocy przesyłowej gazociągu z gazoportu, albo na Ukrainę albo na Słowację albo na wszystkie naraz. O BP nawet nie ma co pisać bo on nie powstanie - konkurencja dla amerykanów.

Tweets Energetyka24