Reklama

Gaz

URE zatwierdziło podwyżki cen gazu zaproponowane przez PGNiG

Fot.: PGNIG
Fot.: PGNIG

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 5,9-procentowy wzrost ceny paliwa gazowego dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Jednocześnie bez zmian pozostają stawka za abonament i obniżona w marcu tego roku o 7,37 procent opłata dystrybucyjna za transport gazu. Zmiana taryfy spowodowana jest rosnącymi cenami gazu, ropy i energii na rynkach światowych. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 10 sierpnia do 31 grudnia 2018 roku.

Po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 procent. Wciąż jednak, średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 procent niższe niż na koniec 2015 roku, dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Łączne oszczędności na typowych rachunkach za gaz w okresie od początku 2016 roku do końca 2018 roku (w stosunku do poziomu cen z końca 2015 roku) wyniosą:

  • przygotowanie posiłków – oszczędność ok. 60 zł
  • podgrzewanie wody – oszczędność ok. 276 zł
  • ogrzewanie mieszkań lub domów – oszczędność ok. 860 zł

Spółka wystąpiła o zmianę taryfy ze względu na rosnące ceny gazu, który kupuje na rynku giełdowym. Z kolei na giełdowe ceny gazu, zarówno europejskie jak i krajowe wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i Unią Europejską.

Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o ok. 9,3 procent. Jest to spowodowane między innymi gwałtownym spadkiem wydobycia tego surowca w Wenezueli i Libii, a także Nigerii i Angoli oraz sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada br. i w praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje Unii Europejskiej.

ML/PGNIG

Reklama

Komentarze

    Reklama