URE zatwierdziło podwyżki cen gazu zaproponowane przez PGNiG

27 lipca 2018, 09:55
IMG_2238
Fot.: PGNIG
Energetyka24
Energetyka24

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 5,9-procentowy wzrost ceny paliwa gazowego dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Jednocześnie bez zmian pozostają stawka za abonament i obniżona w marcu tego roku o 7,37 procent opłata dystrybucyjna za transport gazu. Zmiana taryfy spowodowana jest rosnącymi cenami gazu, ropy i energii na rynkach światowych. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 10 sierpnia do 31 grudnia 2018 roku.

Po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 procent. Wciąż jednak, średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 procent niższe niż na koniec 2015 roku, dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Łączne oszczędności na typowych rachunkach za gaz w okresie od początku 2016 roku do końca 2018 roku (w stosunku do poziomu cen z końca 2015 roku) wyniosą:

  • przygotowanie posiłków – oszczędność ok. 60 zł
  • podgrzewanie wody – oszczędność ok. 276 zł
  • ogrzewanie mieszkań lub domów – oszczędność ok. 860 zł

Spółka wystąpiła o zmianę taryfy ze względu na rosnące ceny gazu, który kupuje na rynku giełdowym. Z kolei na giełdowe ceny gazu, zarówno europejskie jak i krajowe wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i Unią Europejską.

Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o ok. 9,3 procent. Jest to spowodowane między innymi gwałtownym spadkiem wydobycia tego surowca w Wenezueli i Libii, a także Nigerii i Angoli oraz sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada br. i w praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje Unii Europejskiej.

ML/PGNIG

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Fundusz
czwartek, 2 sierpnia 2018, 00:18

Parę miesięcy temu mieliśmy obniżki cen gazu a teraz mamy podwyżki, fundusz giełdowy odgrywa tu zasadniczą rolę i jest dynamiczny Dobrym sposobem jest rezygnacja z giełdy, która jest podatna na wpływy zagraniczne MIKOM i towarzystwa akcyjne, które są niezależne od władz centralnych, które nie manipulują cenami gazu jak to było za rządów PO-PSL.. Utworzenie własnych rezerw gazu i sprzedaż go przez spółki i przedsiębiorstwa daje stabilność cen gazu i mniejszą podatność na wahania giełdowe - spadek/wzrost cen ... tzw śmieci na giełdzie gazowej

Jimbo
piątek, 27 lipca 2018, 12:23

Podwyżka za gaz jest, a my mamy z tego tytułu oszczędności. Super dedukcja.

Tweets Energetyka24