Reklama

Gaz

Ukraina idzie w ślady Polski i chce produkować miliardy metrów sześciennych biometanu

Fot. Funky Tee / Flickr
Fot. Funky Tee / Flickr

Ukraina może produkować 7,8 mld m3 biometanu rocznie - uważa Siergiej Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.

Według Makogona w Europie działa dziś ponad 20 tysięcy biogazowni oraz ok. 700 instalacji służących do produkcji biometanu. Warto jednak zauważyć, że liczby te różnią się od wartości przedstawianych w wywiadzie dla E24 przez Jarosława Wróbla, ówczesnego wiceprezesa PGNiG. Mówił on w tym kontekście o odpowiednio 18 tys. i 800.

„Na Ukrainie zbudowano tylko 20 instalacji biogazowych, żadna z nich nie produkuje biometanu na potrzeby dostaw do sieci (…) Według szacunków Ukraińskiego Stowarzyszenia Bioenergii (UABIO) całkowita produkcja biometanu na Ukrainie może wynieść 7,8 mld m3” - napisał dalej Makogon. Jego zdaniem rodzą się tutaj także szanse eksportowe, wynikające z transformacji energetycznej realizowanej przez Unię Europejską.

Bardzo ambitne plany w zakresie rozwoju rynku biogazu ma również PGNiG: „Musimy nie tylko przystosować się, ale też włączyć do wielkiej rewolucji, do wielkiej energetycznej transformacji. Jeśli PGNiG dzisiaj wydobywa w kraju między 3,8 a 4 mld m sześc. gazu, to musimy zrobić wszystko, aby w ciągu najbliższych 30 lat zastąpić na pewno te 4 mld m sześc. tradycyjnego gazu biometanem. Chcemy to osiągnąć, jako PGNiG, już w roku 2030. Zakładamy, że za 10 lat będziemy mogli transportować sieciami PSG około 4 mld m sześc. biometanu. I tym samym o tyle poprawić bilans gazowy Polski - i to już w układzie nowej energetyki, opartej o OZE, o nowe wyzwania wynikające z polityki klimatycznej. Około roku 2050 może to być już nawet 6-8 mld m sześc., bo zakładamy, że hodowle będą rozwijane, że będziemy coraz lepiej gospodarować w ramach recyklingu. Odpady z hodowli trzeba utylizować. Najodpowiedniejszym ku temu miejscem są biogazownie i biometanownie” - mówił Jarosław Wróbel we wspomnianym już wywiadzie dla Energetyki24.

Reklama

Komentarze

    Reklama