UE: Ponad jedna czwarta środków na transformację ma trafić do Polski

15 stycznia 2020, 11:34
bank-note-209104_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Więcej niż co czwarte euro (26 proc.) z funduszu na sprawiedliwą transformację, w tym zwłaszcza na wsparcie regionów węglowych, ma trafić do Polski - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) i mechanizmu wspierania regionów, w których realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi. 

Komisja nie przedstawiła we wtorek podziału środków dla wszystkich państw członkowskich. Z dokumentów, z którymi zapoznała się PAP, wynika, że z 7,5 mld euro "świeżych pieniędzy" na FST do Polski skierowanych ma być 2 mld euro. 

Z kolei z ponad 100 mld euro zmobilizowanych przez mechanizm sprawiedliwej transformacji, w ramach którego poza funduszem FST będą też inne środki z unijnego budżetu, a także nisko oprocentowane kredyty z programu Invest EU i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do Polski ma trafić ponad 27 mld euro. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich państw członkowskich.(PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Nysa
środa, 15 stycznia 2020, 19:25

Tak, będzie bolesna - polscy górnicy pójdą na kuroniówkę a my będziemy płacić drogo za niestabilną energię wiatrową.

AB
środa, 15 stycznia 2020, 13:12

Robak na haczyku... .

Tweets Energetyka24