Turbiny Siemensa na Krymie pomimo unijnych sankcji

7 lipca 2017, 13:51
Fot. JouWatch/Flickr.com

Pomimo unijnych sankcji turbiny niemieckiej firmy Siemens zostały zainstalowane w elektrowniach znajdujących się na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim – podaje Reuters. Niemieckie ministerstwo gospodarki nie skomentowało tych doniesień.

Agencja informacyjna nie wyklucza, że Siemens nie uczestniczył w bezpośrednim przekazie sprzętu, ale zdaniem dziennikarzy sprawa pokazuje, że koncern nie dopełnił wszystkich obowiązków związanych z zakazem transferu technologii do Rosji. Do ich przestrzegania zobowiązane są wszystkie europejskie firmy ze względu na sankcje nałożone przez Unię Europejską na Federację Rosyjską.

„Siemens nie dostarczył turbin na Krym i wypełnia wszystkie zobowiązania dotyczące kontroli eksportu” – odpowiedział na zarzuty rzecznik prasowy Siemensa Wolfram Trost. Przedstawiciel niemieckiej firmy nie odniósł się jednak do pytania czy koncern był świadomy, że turbiny jej produkcji zostały dostarczone na Krym i czy brał udział w ich aktywacji i serwisowaniu, relacjonuje Reuters.

Zobacz także: Reuters: Mimo sankcji turbiny Siemensa mogą trafić na Krym. Koncern zaprzecza

Turbiny gazowe produkowane przez niemiecki koncern miały zostać użyte przy budowie dwóch elektrowni na Półwyspie Krymskim. Źródła Reutersa podkreślają, że konstrukcja siłowni na Krymie wskazuje na to, że mogą one funkcjonować tylko przy użyciu produktów koncernu z Niemiec.

Eksperci proszeni przez agencje o opinie w tej sprawie stwierdzają, że brak jest jak dotąd w unijnym prawodawstwie precedensu związanego z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności producenta, którego produkty są nielegalnie sprzedawane przez podmioty trzecie. Urzędniczy Komisji Europejskiej stoją natomiast na stanowisku, że przestrzeganie sankcji leży w gestii państw-członków, w których dana firma jest zarejestrowana. Pytany w tej sprawie rzecznik niemieckiego ministerstwa gospodarki nie udzielił komentarza.

Zobacz także: Trudności z budową elektrociepłowni na Krymie

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Mirkuw 1104
sobota, 8 lipca 2017, 12:31

NIEMCY NIEDŁUGO UZNAJĄ KRYM ZA ROSYJSKI JAK WIDAĆ...

Kiks
piątek, 7 lipca 2017, 19:40

Siemens nie zna granic swojej kompromitacji. Wystarczy w Google wklepać Siemens i korupcja.

dg
sobota, 8 lipca 2017, 12:12

Pakt Ribbentrop-Mołotow nadal w rozkwicie.

Kiks
piątek, 7 lipca 2017, 16:59

Kogoś to dziwi? Przecież ta firma ma wydzielone budżety korupcyjne. Teoretycznie powinni takie kary płacić, żeby nawet znaleźć się w stanie upadłości. Wystarczy wpisać w google Siemens i korupcja, a od razu wyrzuca multum linków dotyczących różnych afer. Wątpię, że tym razem dostaną nauczkę. Merkel na to nie pozwoli.

dg
niedziela, 9 lipca 2017, 11:24

Pakt Ribbentrop-Mołotow wiecznie żywy...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24