Tchórzewski chce 10 GW energii z elektrowni jądrowej

20 listopada 2018, 14:57
nuclear-power-plant-837823_1920
Fot.: Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Ministerstwo Energii "ostro walczy w ramach polskiej polityki" o zgodę na włączenie do miksu energetycznego energetyki jądrowej. Minister energii Krzysztof Tchórzewski widzi miejsce nawet na 10 GW z tego źródła.

"Chcemy w naszym miksie widzieć energię jądrową. Polityka klimatyczna wymusza dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej. W Polsce spotyka się to jednocześnie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię" - powiedział minister Tchórzewski podczas kongresu World Nuclear Spotlight Poland.

"Biorąc pod uwagę ambicje społeczne i rozwój gospodarczy, zużycie energii elektrycznej w Polsce na pewno wzrośnie o 20 proc., a niektórzy wskazują, że ten wzrost może być i 25 proc." - dodał.

Minister energii ocenia, że obecność energetyki jądrowej w Polsce wymusza zarówno miks energetyczny, jak i poziom emisji CO2, który zgodnie z unijnymi wymogami ma spadać. Energia jądrowa jako zeroemisyjna jest w tym kontekście właściwym rozwiązaniem.

"Jeśli spojrzymy na etap inwestycyjny to rzeczywiście energetyka jądrowa jest droga, jednak biorąc pod uwagę uwarunkowania szczególne, jakie mamy w Unii Europejskiej, a więc koszty praw do emisji i koszty paliw, a także najdłuższy czas eksploatacji, jakim się cechuje energetyka jądrowa, to ta energia jest jednak obecnie najtańsza" - powiedział Tchórzewski.

"Patrząc z takiego punktu widzenia wszystko wskazuje na to, że jako Polska powinniśmy iść w tym kierunku. Jako minister energii ten kierunek popieram, a nawet ostro walczę w ramach polskiej polityki, żeby energetyka jądrowa znalazła swoje miejsce w Polsce" - dodał.

Minister energii poinformował, że w perspektywie do 2040 roku energetyka jądrowa może mieć wielkość nawet do 10 GW.

"Jak praktycznie to wyjdzie, to zobaczymy, będę zadowolony nawet jeśli to będzie tylko 6 GW" - powiedział Tchórzewski.

PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
ui
czwartek, 13 czerwca 2019, 15:13

Ile? 10 GW to potężna moc, to 8 do 10 reaktorów. Nie jest to możliwe. Bardziej realne to w ciągu 20 lat lub więcej osiągnięcie poziomu mocy zainstalowanej rzędu 3 do 4 GW. Byłby to duży sukces. Przez kolejne 20 lat można byłoby pokusić się o budowę drugiej elektrowni w innej lokalizacji o podobnej mocy zainstalowanej. Realizacja zamierzeń pana Tchórzewskiego wymaga pół wieku! Z drugiej strony maksymalne wykorzystanie wszystkich innych możliwości, w tym hydrogeneracji, wiatraków, kogeneracji i najważniejsze oszczędności w korzystaniu z energii elektrycznej i także cieplnej, co będzie na pewno skutkowało też podniesieniem taryf na energię elektryczną da Polsce czas na spokojny rozwój energetyki jądrowej. Bądźmy realistami!

kubuskow
środa, 21 listopada 2018, 10:57

Ciekawe jak uzyskać 6 GW z retencji na Wiśle? Włocławek ma 160 MW to daje ponad 37 takich elektrowni :)

rob ercik
wtorek, 20 listopada 2018, 18:27

Mial byc tani gaz z LPG, nie wyszlo, wiec i tu bedzie podobnie. Jedyna zmiana bedzie totalne uzaleznienie Polski od wielkiego brata

Popo
wtorek, 20 listopada 2018, 17:50

Za pieniądze na atomówkę trzeba postawić elektrownie wodne na Wiśle. Będzie prąd i retencja wody - czyli w kraju który ma niedobór wody coś co trzeba zrobić szybko. Będa miejsca pracy i brak skażenia radioaktywnego, które jest wszędzie gdzie są atomówki. Dziękuję.

Tweets Energetyka24