Saudyjski eksport ropy naftowej odbił się od dna

18 września 2020, 14:28
49898867732_5677ffce9a_c
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Eksport ropy z Arabii Saudyjskiej wynosił w lipcu średnio 5,73 mln baryłek dziennie - informuje agencja Reutera. W porównaniu do czerwca, kiedy notowano rekordowo niskie wartości, oznacza to zauważalny wzrost.

W czerwcu br. Saudyjczycy wysłali za granicę zaledwie 4,98 mln b/d, co było najsłabszym wynikiem w historii wg. Joint Organization Data Initiative, która prowadzi pomiary od 2002 r.

W tym samym okresie wydobycie "czarnego złota" w Królestwie wzrosło o 13,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i osiągnęło pułap 8,48 mln b/d - najmniej od grudnia 2002. Przerób surowca w saudyjskich rafineriach spadł o 13,2% do 2,09 mln b/d.

Agencja Reutera podaje również, że największy eksporter ropy na świecie obniżył październikowe OSP [Official Selling Prices, przyp. red.] dla klientów w Azji. Saudi Aramco zwykle publikuje OSP do 5 dnia każdego miesiąca, wyznaczając zarazem trend cenowy dla takich krajów jak Iran, Kuwejt, czy Irak. Wpływa również w ten sposób na notowaniami na miliony baryłek ropy, które codziennie trafiają do klientów w tamtym regionie.

Wydobycie ropy w krajach OPEC wzrosło w lipcu o 1 milion b/d., ponieważ Arabia Saudyjska i część państw Zatoki Perskiej zrezygnowało z wprowadzanych wcześniej dobrowolnych ograniczeń. Wykraczały one poza ustalenia umowy OPEC+, która zakłąda redukcję wydobycia na poziomie 7.7 mln b/, czyli. ok 8% globalnego popytu.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24