Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego Orlenu

13 maja 2021, 10:01
Zrzut ekranu 2021-05-13 o 09.59.30
Fot. Facebook.com/PKN Orlen

Negocjujemy i szukamy takiego partnera, który byłby strategicznym partnerem dla nowego, powiększonego Orlenu - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, od nowego podmiotu oczekuje skutecznego uczestnictwa w transformacji energetycznej.

Skarb Państwa podpisał w środę umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad tymi spółkami. W wyniku przyjętego scenariusza połączenia akcjonariusze Lotosu i PGNiG LOTOS i w zamian za akcje, obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

"Na nowej fuzji skorzysta Polska. Będziemy jako kraj mogli powiedzieć, że mamy podmiot, który skutecznie może zadbać o polskie interesy i również o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Skorzystają również Polacy, bo taki nowy duży podmiot na tym rynku, który będzie mógł również konsolidować zakupy surowców, będzie mógł doprowadzić do tego, że ostatecznie te produkty będą tańsze i będziemy mogli mówić o tańszej benzynie, kiedy będzie można kupować produkty naftowe dużo taniej" - powiedział w czwartek Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Minister przypomniał, że Komisją Europejska, wyrażając zgodę na fuzję Orlenu i Lotosu sformułowała tzw. środki zaradcze, które wskazują, że część aktywów Lotosu ma być zbyta na rzecz innych podmiotów.

"Dzisiaj rzeczywiście negocjujemy i szukamy takiego partnera, który byłby strategicznym partnerem dla +nowego+ powiększonego Orlenu. I konkurencja zawsze jest dobra, ale chodzi o to, żeby to była konkurencja zdrowa, przekładająca się na niższe ceny dla obywateli" - powiedział Sasin.

Zaznaczył jednocześnie, że ta konkurencja "w żadnym wypadku nie zagrozi pozycji polskiego czempiona, polskiego Orlenu, polskiego koncernu multienergetycznego".

Reklama
Reklama

Sasin przekazał, że od nowego podmiotu oczekuje przede wszystkim skutecznego uczestnictwa "w tym, co w tej chwili jest dla nas wyzwaniem, ale i koniecznością również, czyli transformacji energetycznej".

W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co ma zabezpieczyć m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem. Obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu.

Jak poinformowały w środę MAP i spółki, określenie parytetu wymiany akcji i finalnych, szczegółowych założeń połączenia będzie przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych i dodatkowych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i PKN Orlen. Zaznaczono, że połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

W ocenie ministerstwa i Orlenu, w wyniku połączenia powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA na poziomie ok. 20 mld zł.

Połączony koncern wzmocni pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wypracowanie najlepszych praktyk i wzrost zysków w perspektywie długoterminowej - zaznaczył w komunikacie PKN Orlen.

Według Orlenu, nowy koncern będzie inwestować w zieloną energetykę, petrochemię, wodór, rozwój obszaru detalicznego, a także będzie oparty o w pełni zintegrowany łańcuch wartości, od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię oraz nowoczesną energetykę i ciepłownictwo, aż po sprzedaż detaliczną. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Nomen
niedziela, 16 maja 2021, 17:51

Jedyny partner strategiczny to MOL z Węgier. Są już dogadani. A błogosławi im Gazprom, ten Gazprom. To nie jest SF. Biznesowo to się spina. A politycznie może zepsuć deal tylko wuj Sam.

Z gor Alp
wtorek, 18 maja 2021, 07:57

MOL jest zaangazowany w pozyskiwanie ruskiego LPG poprzez ruska firme Novotek. I robi na tym niezle pieniadze majac wlasna flote gazowcow. Kraj bez morza ma swoja flote gazowcow.

Me
piątek, 14 maja 2021, 22:57

Czy ktoś może wie, po co w tej transakcji partner strategiczny? Czego brakuje tym spółkom i ministerstwu?

Niuniu
piątek, 14 maja 2021, 01:21

Proponuję spółkę Srebrna. Po fiasku planów inwestycyjnych w Warszawskie wieżowce zapewne ma niewykorzystane środki. Można jeszcze dorzucić do kompletu kilka kopalń lub wręcz całą Polską Grupę Węglową i KGHM. Bedzie slicznie i nacjonalistycznie.

Niuniu
czwartek, 13 maja 2021, 17:43

Kasa się skończyła?

Z gor Alp
wtorek, 18 maja 2021, 08:05

Nie ma tanich surowcow ruskich, wiec nie ma na czym przykantowac przecietnego Kowalskiego.

Tweets Energetyka24