Reklama

Ropa

Rozpoczęła się rozbudowa terminala naftowego w Gdańsku

Fot.: PERN
Fot.: PERN

Rusza budowa pięciu zbiorników na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku (TNG), należącym do PERN. Spółka podała, iż w środę przekazała plac budowy konsorcjum realizującemu projekt. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa października 2020 r.

Jak przypomniał PERN, wykonawcą zbiorników w TNG jest Naftoremont–Naftobudowa - jako lider konsorcjum oraz firma Agat – partner konsorcjum. "W postępowaniu przetargowym to właśnie ten wykonawca zaproponował najkorzystniejszą ofertę, której wartość sięga 327 mln zł" - zaznaczyła spółka.

W ramach rozbudowy TNG powstaną tam trzy zbiorniki na ropę naftową o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. metrów sześc. każdy. "Dziś PERN przekazał plac budowy konsorcjum realizującemu ten projekt. Planowany termin wykonania inwestycji wynosi 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli 16 października 2020 r." - podkreśliła spółka w środowym komunikacie.

Wiceprezes PERN Tadeusz Zwierzyński zwrócił uwagę, iż dzięki rozpoczynającemu się w TNG projektowi, spółka pozyska łącznie blisko 400 tys. metrów sześc. nowych pojemności, co pozwoli "na jeszcze bardziej efektywną obsługę statków zawijających z ropą do Naftoportu". "Nowe pojemności są potrzebne naszym klientom, którzy coraz więcej ropy sprowadzają do Polski drogą morską" - powiedział Zwierzyński, cytowany w informacji prasowej PERN.

Prezes Polimex-Mostostal Krzysztof Figat ocenił, że rozbudowa TNG "jest obecnie największą tego typu inwestycją w skali kraju". "Cieszy nas fakt, że ten projekt będzie realizować Naftoremont-Naftobudowa, spółka z grupy kapitałowej Polimex Mostostal, która ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysokospecjalizowane kadry w realizacji tego typu inwestycji" - oświadczył.

PERN przypomniał, iż w TNG działa obecnie sześć zbiorników na ropę naftową o łącznej pojemności 375 tys. metrów sześc. każdy, a rozbudowa tego obiektu jest "już kolejnym projektem inwestycyjnym w obszarze surowcowym" realizowanym przez spółkę. "W tym momencie w bazie PERN w Gdańsku trwa budowa dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na kwiecień 2020 r." - wyjaśniła spółka.

TNG został wybudowany przez PERN w latach 2012-16. To jedyny taki obiekt w Polsce, działający jako surowcowy hub morski, przyjmujący różne gatunki ropy naftowej, co pozwała zarówno na ich separację, jak również blendowania – mieszanie, w zależności od potrzeb klientów. Koszt budowy TNG wraz z niezbędną infrastrukturą wyniósł 412 mln zł.

Pod koniec stycznia PERN podał, iż Walne Zgromadzenie zatwierdziło tam Wieloletni Plan Strategiczny do 2022 r., który zakłada nakłady inwestycyjne w całej grupie kapitałowej spółki na poziomie 2,7 mld zł.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. oraz siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. Spółka tłoczy ropę naftową z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu.

W wyniku sfinalizowanego z początkiem 2018 r. połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych - PERN przejął 19 baz magazynowych o łącznej pojemność ok. 1,8 mln metrów sześc.

ML/PAP 

Reklama

Komentarze

    Reklama