Rosyjska aktywistka zaproponowała flash mob przeciw Nord Stream 2

12 listopada 2019, 09:28
1000_470_matched__p1btmu_4b8af2875fb84e7981779b21fdd0567b
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

Rosyjska aktywistka ekologiczna Jewgienija wystąpiła z inicjatywą internetowego flash mobu przeciwko budowanemu przez Rosję gazociągowi Nord Stream 2. Poinformowała, że poparł ją jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, słynny szachista Garri Kasparow.

Podczas forum rosyjskiej opozycji demokratycznej, które odbyło się w weekend w Wilnie, Kasparow poparł ideę, by organizować akcje i publikować w internecie fotografie z hashtagiem #StopNordStream2 – napisała Czyrikowa na swoim Twitterze. Działaczka wystąpiła w Wilnie z tą inicjatywą. Czyrikowa oświadczyła, że gazociąg, który ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, „przedłuża o dekady życie reżimu putinowskiego”.

Szczegółów inicjatywy nie podała; na Twitterze konto o nazwie StopNordStream2 zawiera wpisy od 2016 roku.

W forum rosyjskiej opozycji w stolicy Litwy, zorganizowanym już po raz ósmy, brało udział prawie 500 osób, które przyjechały z 31 państw, a także z Rosji. Kasparow jest organizatorem tego spotkania.

Według rosyjskiego portalu Rambler.ru ponad 60 proc. aplikacji do udziału przysłali w tym roku uczestnicy z Rosji. Wśród najbardziej znanych działaczy z Rosji i rosyjskich emigrantów politycznych byli ekonomista Andriej Iłłarionow i weteran ruchu praw człowieka w Rosji Lew Ponomariow. Do Wilna przyjechał też skazany w Rosji ukraiński reżyser filmowy Ołeh Sencow, uwolniony podczas rosyjsko-ukraińskiej wymiany więźniów.

Czyrikowa przed kilkoma laty była założycielką Ruchu Obrony Lasu Chimkińskiego, sprzeciwiającego się budowie drogi szybkiego ruchu Moskwa-Petersburg w lesie w podmoskiewskich Chimkach. W 2015 roku działaczka wyjechała z Rosji do Estonii w obawie o swoje dzieci.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
wtorek, 12 listopada 2019, 15:08

Czyli obecnie to Estonka rosyjskiego pochodzenia. Takich obywateli jest w Estonii ok 30% i pewnie takich co nie lubią Putina całkiem sporo. Tylko co z tego? To teraz będziemy publikować pomysły wszystkich jego przeiwników? A tak przy okazji mocno zainteresował mnie wątek obawy o los własnych dzieci Pani Czirikowej. Czyżby nareszcie potwierdzały się pogłoski o Putinie - krzywdzicielu nieletnich - taki rosyjski "wójek zły dotyk"?

Tweets Energetyka24