Rosjanie zmniejszają tranzyt gazu przez Ukrainę

22 stycznia 2018, 15:50
pgnig15
Fot. Archiwum PGNiG

Od początku bieżącego roku Gazprom znacząco zmniejszył tranzyt gazu przez Ukrainę do Europy - wynika z danych udostępnionych przez Ukrtransgaz.

W okresie 1-20 stycznia br. Rosjanie dostarczyli do Europy 4,3 mld m3 gazu z wykorzystaniem ukraińskiego systemu przesyłowego. To 27% mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy wolumen wyniósł 5,9 mld m3. Z opublikowanych danych wynika, że tranzyt zaczął spadać na początku miesiąca.

Równocześnie dostawy „błękitnego paliwa” z wykorzystaniem pozostałych szlaków eksportowych utrzymują się na stałym, wysokim poziomie. Warto odnotować również, że w raportowanym okresie (wyłączając przesył przez Blue Stream) Rosjanie eksportowali surowca na do europejskich klientów - różnica wyniosła 14% na korzyść roku 2017.

Zdaniem Aleksieja Griwacza z Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego generalne zmniejszenie dostaw wynika z warunków atmosferycznych - tegoroczna zima jest po prostu nieco cieplejsza. Natomiast w przypadku obniżenia tranzytu przez terytorium Ukrainy winne mają być koszty - zdaniem Griwacza ukraiński szlak jest dla Gazpromu droższy, niż pozostałe, więc w chwili zmniejszonego popytu za bardziej racjonalne uznano zwiększenie obciążenia Nord Stream, czy Jamał - Europa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24