Ropa drożeje w przeddzień szczytu OPEC

9 września 2019, 08:59
OPEC
Fot.: commons.wikimedia.org
Energetyka24
Energetyka24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 procent. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie OPEC, podczas którego zostanie oceniona sytuacja na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,16 USD, po zwyżce ceny o 1,13 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,15 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,99 proc.

W środę rozpocznie się dwudniowe spotkanie Wspólnego Komitetu Technicznego OPEC w Abu Zabi w celu omówienia zgodności dostaw ropy z obowiązującymi od początku roku cięciami produkcji.

Minister ds energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedział, że konieczne będzie zebranie wszystkich członków kartelu w sprawie dostaw ropy, ale bez rekomendacji do głębszych cięć.

Tymczasem ważne zmiany zaszły w resorcie paliw w Arabii Saudyjskiej - król Arabii Saudyjskiej zdymisjonował dotychczasowego ministra energii Khalifa Al-Faliha i na jego miejsce mianował jednego ze swoich synów - księcia Abdulaziza bin Salmana.

Na rynkach spekuluje się, że Arabia Saudyjska prawdopodobnie będzie trzymać się swojej polityki kontrolowania podaży ropy.

"Ogólne wrażenie jest takie, że ustępujący minister Khalid Al-Falih nie uratował cen ropy od 2016" - mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynkowy w Oanda Corp.

"Spekulacje, że nowy minister energii Arabii Saudyjskiej może wpłynąć na przyspieszenie zacieśniania dostaw ropy, mogą wpłynąć na wzrosty cen surowca" - dodaje.

W ub. tygodniu w USA WTI zyskała 2,6 proc.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
analizator
poniedziałek, 9 września 2019, 11:06

Czarny sen USA zaczyna się spełniać: "Chińczycy planują wielkie inwestycje w sektor naftowy Iranu. Planują wyłożyć nawet 270 mld dolarów. W zamian za swoje zaangażowanie finansowe chińskie korporacje uzyskają pierwszeństwo we współpracy przy nowych projektach wydobycia i przerobu ropy naftowej lub gazu. Chiny będą też mogły pozyskiwać od Iranu te surowce oraz produkty powstające z ich przerobu po obniżonych cenach. Transakcje takie nie będą rozliczane w dolarach amerykańskich. Chińczycy są gotowi nabywać łącznie 32 proc. wydobywanych w Iranie ropy i gazu oraz produkowanych z nich paliw."

Tweets Energetyka24