Potężny pożar w wenezuelskiej rafinerii

7 lipca 2020, 16:15
5228447502_ed486318bd_c
Fot. Joe Loong / Flickr

Lokalne media informują, że w jednej z wenezuelskich rafinerii wybuchł potężny pożar.

Gubernator stanu Falcon, w którym znajduje się rafineria Cardon, potwierdził, że pożar rozpoczął się w części zakładu służącej do krakingu katalitycznego. Warto nadmienić, że w ostatnim czasie Iran słał reżimowi Maduro nie tylko paliwa, ale również specjalistyczny sprzęt. Instalacja przestała działać zaledwie miesiąc po ponownym rozruchu.

Produkcja benzyny w zakładzie, odpowiadającym za 15 -30 tys. baryłek dziennie, została wstrzymana. Grozi to pogłębieniem kryzysu paliwowego, który nęka kraj pod rządami Nicolasa Maduro. 

Nie zważając na amerykańskie sankcje Iran wysłał niedawno do Wenezueli pięć tankowców z paliwem na pokładzie. Zignorował tym samym m.in. groźby dotyczące możliwości ich zatrzymania przez U.S. Navy. Waszyngton podjął również kroki dyplomatyczne i medialne, których celem było utrudnienie realizacji dostaw. Ostrzeżono także rządy, porty morskie, spedytorów oraz ubezpieczycieli, że jeśli pomogą Irańczykom, to powinni spodziewać się konsekwencji.

W końcówce czerwca sankcjami objęto kapitanów pięciu tankowców, które w minionych tygodniach dostarczały m.in. paliwo do Wenezueli. „Departament Skarbu weźmie na cel każdego, kto popiera irańskie próby uniknięcia amerykańskich sankcji” -  oświadczył sekretarz skarbu Steven T. Mnuchin. W jego opinii „Wsparcie reżimu irańskiego dla autorytarnego i skorumpowanego reżimu w Wenezueli jest niedopuszczalne”. Dodał, że USA będą nadal podejmować próby zakłócania tej współpracy.

Sankcjami zostali objęci dowódcy takich jednostek jak: Clavel, Petunia, Fortune, Forest i Faxon. Ich aktywa znajdujące się w USA mają zostać zablokowane, nie będą mieć również możliwości operowania na wodach Stanów Zjednoczonych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Obserwator
środa, 8 lipca 2020, 18:47

Jeszcze niech sankcjami obejmą sprzątaczki kucharzy na statkach i wszelką maść która wspiera Maduro. Brakuje sankcji na USA którzy wszędzie się wtrącają nakładają sankcje na inne kraje gdyż ich polityka między innymi gospodarcza im nie odpowiada. Istny reżim światowy. Precz z takim reżimem niech ich zaraza pochłonie. Nałożyć sankcje za wtrącanie się w wybory w Polsce rasistowskie podejście.

Davien
sobota, 11 lipca 2020, 21:52

No to do roboty i neich twoja Rosja nakłada sankcje na USA tylko uwazaj by was swiat smiechem nei zabił:)

czwartek, 9 lipca 2020, 00:24

To ktoś popiera Maduro? Kto miałby te nibysankcje na USA nakładać? Licealiści? :)

gnago
wtorek, 7 lipca 2020, 23:42

tym których USA i Cia nie lubi pech prześladuje

Kiks
środa, 8 lipca 2020, 14:19

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

środa, 8 lipca 2020, 11:22

Katastrofa w Czarnobylu to też wina CIA?

Davien
sobota, 11 lipca 2020, 21:52

A widziałes rosyjski film fantastyczny o Czernobylu??

Hmmm
wtorek, 7 lipca 2020, 19:28

Rob ercik i Niuniu dalej będą twierdzić że braki w paliwie są spowodowane sankcjami USA a nie rządami socjalisty Maduro.

Radiostacja Gliwice
środa, 8 lipca 2020, 12:19

Naiwny lub opłacony?!

ciekawy
czwartek, 9 lipca 2020, 00:26

Wenezuelczycy umierający z głodu, pragnienia i braku leków też naiwni albo opłaceni?

Tweets Energetyka24