Postawy mieszkańców gmin lokalizacyjnych wobec energetyki jądrowej

1 marca 2018, 15:29
1200_650_matched__p0yhc0_4189aadb6133b59cecea2567e408ddad
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE / FOT. GUENTERHH / FLICKR
Energetyka24
Energetyka24

PGE EJ 1 sp. z o.o. cyklicznie bada nastawienie mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej. Informacja prezentuje podsumowanie wyników badania opinii zrealizowanego na zlecenie spółki przez PBS w okresie listopad- grudzień 2017 r. na reprezentatywnej próbie mieszkańców gmin lokalizacyjnych: Choczewo, Gniewino, Krokowa.

Najważniejsze wnioski:

Poparcie dla inwestycji

 • Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych wynosi 67%. Wśród mieszkańców gmin Choczewo (73%) i Krokowa (69%) utrzymuje się ono na stałym wysokim poziomie. Jedynie w gminie Gniewino poparcie zmalało w stosunku do badania przeprowadzonego wiosną 2015 roku i wynosi obecnie 59%.
 • Główne motywatory do popierania budowy to nowe miejsca pracy oraz możliwość rozwoju dla gminy.

Wiedza o energetyce

 • Co czwarty mieszkaniec badanych gmin ocenia swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej dobrze lub bardzo dobrze (24%).
 • Najbardziej popularnym źródłem wiedzy na temat energetyki jądrowej są opinie znajomych lub rodziny (33%) oraz Internet (22%).

Możliwości rozwoju

 • Co drugi mieszkaniec gmin lokalizacyjnych jest zdania, że po wybudowaniu elektrowni będzie więcej miejsc pracy w regionie (54%).
 • Respondenci są świadomi możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw w związku z budową elektrowni, również osoby, które nie popierają budowy elektrowni.

Przyszłe korzyści z inwestycji

 • 49% badanych wskazało, że korzyścią dla nich po zbudowaniu elektrowni jądrowej byłaby tańsza energia elektryczna.
 • 45% odpowiedziało, że budowa byłaby korzystna dla rozwoju gminy, a 35% wskazań dotyczyło rozwoju infrastruktury w gminie.

Opinie o Programie Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych (PWRGL)

Program polega na finansowaniu lub dofinansowaniu inicjatyw istotnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych oraz rozwoju regionu.

 • O Programie Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych realizowanym przez PGE EJ 1 słyszało 43% badanych – częściej są to osoby, które popierają budowę elektrowni.
 • Co piąta osoba (19%) zna projekty lub wydarzenia realizowane w ramach tego programu, a 13% zadeklarowało, że wzięło udział w jakimś wydarzeniu, którego partnerem lub sponsorem była spółka PGE EJ 1.

Informacje o badaniu

 • Badanie sondażowe zostało przeprowadzone na zlecenie PGE EJ 1 przez PBS Sp. z o.o. w okresie listopad – grudzień 2017 r.
 • Badanie przeprowadzono w potencjalnych lokalizacjach budowy pierwszej elektrowni jądrowej, gminach Choczewo, Gniewino, Krokowa.
 • W gminach objętych badaniem (n= 1237) przeprowadzono odpowiednio:

- gmina Krokowa - 535 wywiadów

- gmina Choczewo - 502 wywiady

- gmina Gniewino – 200 wywiadów

 • Badanie zostało zrealizowane techniką CAPI (wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo).
 • Wywiady przeprowadzane w miejscu zamieszkania respondenta.
 • Próba dla gmin rozłożona proporcjonalnie do wielkości populacji w poszczególnych sołectwach. Wyniki ogółem w raporcie prezentują odpowiedzi populacji 17+ w 3 gminach lokalizacyjnych
 • Dodatkowym kryterium rekrutacyjnym było zamieszkiwanie w gminie na stałe.

pam/PGE EJ1

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Obserwator 2018
środa, 21 marca 2018, 06:35

Zastanówcie się ile za tę kasę można postawić wiatraków na polskim - bałtyckim szelfie, zdala od brzegu. Energię gdy jest jej za dużo zamieniać na metan, wodór itd. bez jakichkolwiek zagrożeń i byłaby to energia rozproszona.

Jerzy Lipka
piątek, 2 marca 2018, 20:11

Bardzo dobrze, elektrownia dostarczy tanią energię elektryczną i da miejsca pracy! A na raka to wymiera dziś reszta Polski gdzie spala się ogromne ilości wegla, drzewa i innego świństwa! 48 tys ludzi w Polsce każdego roku idzie z tego powodu do piachu. Niepotrzebnie, mogliby żyć gdyby polska energetyka i ciepłownictwo opierało się nas elektrowniach jądrowych

rty
czwartek, 1 marca 2018, 18:18

biedacy ockną się gdy zaczną zapadać na nowotwory sprawdzić dane z Niemiec , i ciekawe gdzie będą skladować odpady hm szkoda słów

Boczek
piątek, 2 marca 2018, 12:19

Dokładnie. Interesujące są szczególnie ostatnie studia niemieckie, gdzie: ### - identyczne zachorowania miały miejsce w kilkunastu innych regionach (spotach) Niemiec, gdzie nie ma i nie było elektrowni nuklearnych ### - gdzie po wyłączeniu/likwidacji elektrowni nic się nie zmieniło ### - gdzie po wyłączeniu/likwidacji elektrowni zachorowania wzrosły ### Jestem za Twoją propozycją, bo Niemcy są dobrym przykładem, ze wzgledu na ich irracjonalne podejście do energii jądrowej. ### Ponadto nie ma żadnego problemu składowania, bowiem współczesne odpady są paliwem przyszłości.

Mariusz
czwartek, 1 marca 2018, 18:04

Na terenie gmin lokalizacyjnych działa Nadmorskie Stowarzyszenie Rozwoju Energetyki Jądrowej,też robili takie badania,zawsze mogą pomóc w kontaktach z lokalną ludnością.

Obserwator 2018
czwartek, 1 marca 2018, 17:25

Pic fotomontaż - tak można ocenić ten artykuł. Trzeba zapytać mieszkańców okolic planowanej EJ czy są gotowi na natychmiastową ewakuację (patrz FUKUSHIMA) oraz czy zdają sobie sprawę z związanych chorób onkologicznych (białaczek), które występują w rejonie EJ (50 km)

Klient
sobota, 24 marca 2018, 09:44

Niemcy nas zmuszają do ograniczenia węgla, to musimy się ratować. Chyba, że przechodzimy na gaz i wytłumaczysz ludziom, że mają płacić 3x więcej za prąd i ogrzewanie.

Jerzy Lipka
piątek, 2 marca 2018, 20:17

Co za brednie! Zastanów się człowieku wpierw nim coś napiszesz! Promieniowanie na terenie elektrowni jądrowej jest drobnym ułamkiem różnicy tzw tła naturalnego które występują np między Polską a Finlandią. W Finlandii dużo wyższe. I jakoś nie słychać by Finowie wymierali na raka! Wręcz przeciwnie, to najzdrowsze społeczeństwo w Europie!

Zaintrygowany
piątek, 2 marca 2018, 10:57

Wzrost promieniowania na terenie wokół elektrowni jądrowych jest praktycznie nie zauważalny i nie ma wpływu na wzrost nowotworów.

formaldehyd
piątek, 2 marca 2018, 09:54

Krokową do Fukushimy porównać, zawiłe są ścieżki logiki..

Tweets Energetyka24