Reklama

Atom

POLAND@ITER 2019 [PATRONAT]

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Poland@ITER 2019 to misja gospodarcza związana z ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor), w której wezmą udział  przedstawiciele polskich firm i instytucji z sektora high-tech.  Odbędzie się ona 17 i 18 października 2019 roku w siedzibie organizacji w St. Paul-lez-Durance na południu Francji, a jej organizatorem jest Wrocławski Park Technologiczny (WPT) we współpracy z Komisją Europejską. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Energetyka24.com.

Co ma do zaoferowania ITER?

ITER, czyli Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny, jest przedsięwzięciem realizowanym przez kraje członkowskie UE, USA, Chiny, Koreę Południową, Szwajcarię, Rosję, Japonię oraz Indie. Zostanie w ramach niego wybudowany największy na świecie tokamak przeznaczony do przeprowadzania reakcji termojądrowych i prowadzenia eksperymentów dotyczących pozyskiwania czystej energii.

Wielomiliardowym wkładem finansowym UE w projekt ITER zarządza organizacja Unii Europejskiej - F4E, czyli Fuzja dla Energii (ang. Fusion for Energy). Większość tych środków zostanie przeznaczona na działania związane z budową ITER, która generuje duże zapotrzebowanie na różnorodne produkty i usługi. Podstawą ich dostarczenia jest współpraca ITER z przemysłem i organizacjami R&D. Skupia się ona głównie na budowaniu, produkcji i testowaniu komponentów technicznych do reaktorów termojądrowych. Postępowania przetargowe ogłaszane na potrzeby ITER są dostępne dla polskich firm i instytucji, które mają potencjał do realizowania nawet najbardziej złożonych zadań na rzecz tego projektu. Poland@ITER 2019 ma na celu przybliżenie możliwości, jakie oferuje taka kooperacja.

Misja Poland@ITER 2019

Misja Poland@ITER 2019 będzie trwała dwa dni – 17 i 18 października 2019 roku. W trakcie jej trwania przedstawiciele ITER i Komisji Europejskiej zaprezentują perspektywy współpracy z polskimi firmami i instytucjami oraz przybliżą im postępowania przetargowe organizacji. Wśród nich będzie m.in. Bernard Bigot, dyrektor generalny ITER. Kluczową częścią misji będą bezpośrednie, indywidualne spotkania jej uczestników ze specjalistami ds. przetargów F4E oraz inżynierami z różnych działów technicznych projektu. Drugiego dnia wydarzenia, uczestnicy będą mieli unikalną okazję do wizyty na budowie ITER. Misję zakończy sesja dyskusyjna o wzywaniach i perspektywach polskiego sektora high-tech w kontekście kooperacji z ITER.

Poland@ITER 2019 to już drugie tego typu wydarzenie organizowane w tym roku przez Wrocławski Park Technologiczny w ramach projektu BIG SCIENCE HUB. W kwietniu, po raz pierwszy od 20 lat, WPT wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przeprowadziło Poland@CERN 2019, misję gospodarczą dedykowaną CERN, która przełożyła się na konkretne zlecenia dla uczestniczących firm w niej.

Rejestracja na Poland@ITER 2019 trwa do 12 września 2019 r. Szczegóły i formularz rejestracyjny znajdują się na: http://big-science.pl/polandatiter2019 (materiały prasowe)

Reklama

Komentarze

    Reklama