Reklama

Klimat

PKEE: debata antysmogowa w Poznaniu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Poznań to kolejne już miasto, po Grudziądzu i Jaworznie, w którym Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizuje jedną ze swoich antysmogowych debat. Już 27 czerwca w poznańskim Concordia Design na temat smogu, przyczyn jego powstawania, a przede wszystkim na temat tego, jak skutecznie z nim walczyć i przeciwdziałać, będą rozmawiali eksperci – autorzy raportu PKEE „Energetyka Kocha czyste powietrze”. W debacie wezmą udział także przedstawiciele Enea SA, władz miasta i społeczności lokalnej.

Poznań to kolejne miasto, w którym PKEE, w ramach akcji „Energetyka KOCHA czyste powietrze” będzie edukowało lokalne społeczności o przyczynach złej jakości powietrza oraz o możliwych sposobach walki ze zjawiskiem smogu. W ramach debaty wypowiedzą się między innymi eksperci PKEE i Enea SA, przedstawiciele Urzędu Miasta, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.  – Chcemy jako PKEE, by nasze regionalne debaty gromadziły wszystkich tych, którzy mają wpływ na postawy i zachowania mieszkańców miast zagrożonych smogiem. Jestem przekonany, że działając wspólnie, mamy szanse, aby walkę z tym niekorzystnym zjawiskiem wygrać – mówi Maciej Kość, dyrektor Biura PKEE w Warszawie.

Spotkanie otworzy prezentacja raportu „Energetyka KOCHA Czyste Powietrze”, który wskazuje na główne przyczyny powstawania smogu w Polsce. Jedną z nich jest niska emisja – Niestety przeciętny mieszkaniec naszego kraju, winą za smog mylnie obarcza przemysł i zawodową energetykę. Nasz raport i inne działania, podejmowane przez PKEE w ramach kampanii antysmogowej, służą także walce z tym mitem. Cieszę się, że przynoszą już pierwsze efekty i świadomość społeczeństwa w tej sprawie jest coraz większa. Wciąż jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Jako PKEE nie ustajemy więc w działaniach - podkreśla Tomasz Kosiński, ekspert Komitetu i wicedyrektor biura PKEE w Warszawie, który również weźmie udział w debacie.

Zdaniem jednego ze współautorów raportu PKEE dr. inż. Janusza Zyśka z AGH, najważniejsze jest, by nie lekceważyć zagadnień związanych ze smogiem.  - Zarówno szacowane wielkości emisji, jak i pomiary stężeń zanieczyszczeń wskazują, że problem z jakością powietrza w Polsce występuje już od kilku dekad. Niestety przez wiele lat informacje o złej jakości powietrza nie wywierały na społeczeństwie odpowiedniej reakcji. Cieszę się, że to się zmienia. Sektor energetyczny w ciągu ostatnich piętnastu lat robił naprawdę dużo, aby stan jakości powietrza w kraju się poprawił. Teraz czas na działania obywateli, na działania nas wszystkich. To od nas i od tego, jak będziemy ogrzewać swoje domy, zależy bardzo wiele – zaznacza dr Zyśk.

Debata w Poznaniu to także okazja by zwrócić uwagę na to, co w sprawie ochrony w ciągu ostatnich lat zrobił sektor energetyczny i jak może pomóc w walce o czyste powietrze – Sektor energetyczny w ciągu ostatnich piętnastu lat robił naprawdę dużo, aby stan jakości powietrza w kraju się poprawił. Teraz czas na działania obywateli, na działania nas wszystkich. To od nas i od tego, jak będziemy ogrzewać swoje domy, zależy bardzo wiele - dodaje wicedyrektor Kosiński.

Debata odbędzie się w środę 27 czerwca, w poznańskim centrum eventowym Concordia Design, znajdującym się w odrestaurowanym budynku Starej Drukarni. Początek o godzinie 15.00.

jw/PKEE

Reklama

Komentarze

    Reklama